Atributul wrap in textarea si rand nou

Coduri intrebari, probleme legate de HTML, XHTML si CSS
Avatar utilizator
steell
Mesaje: 190

Atributul wrap in textarea si rand nou

Salut.
Am un textarea cu wrap="hard" iar continutul se salveaza intr-un fisier txt.
Problema este ca nu imi salveaza exact in modul cum l-am structurat in textarea.
De exemplu daca scriu
o propozitie foarte lunga la care nu am adaugat nici un enter ci am scris in continuare sa treaca singur la rand nou
Nu imi salveaza exact in forma aceea adica 2 randuri ci imi salveaza asa.

Cod: Selectaţi tot

o propozitie foarte
lunga la care nu am
adaugat nici un
enter ci am scris in
coninuare sa treaca
singur la rand nou
Mm schimbat hard cu celelalte optiuni virtual si physical si soft insa aceastea nu adauga "<br/ >" la sfarsit de linie ci imi scrie totul in continuare modificand structura paginii , aceasta seintinde muuuult cat e textul de lung.
nu inteleg de ce imi preia continutul sub forma aceia de mai sus :( :o
Forumul acesta ce proprietati are la textarea? Am vazut ca mesajele apar exact cum sunt structurate de utilizator insa daca ajung la sfarsit de linie adauga singur <br/>.
Inaltimea si latime textarea-ului le am trecute in em, nu in cols si rows.:-?
Are vreo importanta? le-am trecut asa pentru ca pluginu de validare html din mozila imi indica greseala.

MarPlo Mesaje: 4343
Din ce am vazut pe net, atributul wrap are aceste 3 valori: soft, hard si off (virtual si physical sunt variante vechi pt "hard", care nu se mai folosesc).
De asemenea, e mentionat ca trebuie adaugat si atributul cols cand se foloseste: wrap="hard".

Daca textul din textarea e preluat si salvat in fisier TXT cu un script PHP, poti folosi functia: nl2br() in codul PHP; aceasta adauga tag <br> in locul caracterului de rand nou (care e adaugat cu Enter in textarea).

Cod: Selectaţi tot

$text = nl2br($_POST['name_textarea']);
- Poti sa vezi cum e facut Script Comentarii 2, e simplu si cu explicatii in cod; preia textul din textarea si-l salveaza cu PHP intr-un fisier TXT.

Subiecte similare