Creare director cu fisier in el si blocare acces

Probleme, intrebari si subiecte legate de Server Apache, setari in fisier htaccess si Gazduire site-uri Web (Hosting).
claUdiu
Mesaje: 313

Creare director cu fisier in el si blocare acces

Buna, am si eu o intrebare.

Cu mkdir() creez un director gol, dar cum fac daca vreau ca odata ce creez acel director sa pui si un fisier in el? ca sa fiu mai explicit: cand un user se inregistreaza pe site creez un folder cu usernameul lui iar acolo el creeaza alte fisiere si uploadeaza imagini. Eu vreau sa creez un folder ca ceilalti care tasteaza in bara de adrese :site.ro/user/username/fisier/imagine.jpg sa nu vada imaginea, sau continutul folderului...

ms
Se spune ca...."omul tot invata in viata". Dar...Totusi...Trebie sa ne oprim undeva, nu?

MarPlo Mesaje: 4343
Dupa ce ai creat directorul cu mkdir(), poti adauga fisiere cu text in el folosind: file_put_contents(), sau imaginile prin Upload.
Daca vrei sa blochezi accesul extern, din browser, la acel director, e mai complicat. Poti folosi .htaccess cu un cod ca sa blocheze accesul la toate fisierele din el:

Cod: Selectaţi tot

#cod in .htaccess pt. blocare access
<files *.*>
 order allow,deny
 deny from all
</files>
Dar in cazul asta nici browser-ul nu va mai putea lua imaginile ca sa le affiseze.
Ar trebui ca imaginile ce trebuie afisate sa fie accesate printr-un script php ( src="getimg.php?img=poza" ) care sa citeasca fisierul din director si sa-l returneze cu header-ul de imagine potrivit.

Partea asta de securitate la imagini /filme, dar si cu access la ele, e destul de complicata. Poate gasesti pe net mai multe informatii, cautand: .htaccess block image access .

GarryOne Mesaje: 27
pai simplu: faci directorul si in in el faci fopen cu w+ , in caz ca nu este fisierul il creeaza.
si pui un index.php sau index.html in acel folder, astfel cand va intra cineva, ii va afisa o pagina goala
RADIO Club http://radio-klub.info" target="_blank

claUdiu Mesaje: 313
Mulțumesc pentru răspunsuri! Am crezut că există o metodă cu .htaccess, dar mai caut, pana atunci o să rămân la fopen() cu un index gol.

P.S. Un an nou fericit!!!
Se spune ca...."omul tot invata in viata". Dar...Totusi...Trebie sa ne oprim undeva, nu?

trif Mesaje: 500
salut, pentru blocare director pui in .htaccess asta: Options -Indexes si atat. nu te lasa sa intri in folder numai cu index. sper ca iti este de ajutor. cu stima trif
M-am hotarat!
De ce sa fiu trist?
Oricum nu intereseaza pe nimeni...!
Mai bine sunt fericit si ii enervez pe toti cu fericirea mea!
http://www.cantaricrestine.ro
---> cu stima Trif

Subiecte similare