Nu creaza sesiune

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
cadou
Mesaje: 328

Nu creaza sesiune

Asa cum spune si titlul, atunci cand dau sa ma loghez pe site nu imi creaza sesiunea, desi face update in baza de date la ip,data logare...si alte informatii ce le cer, dar de aproximativ cateva zile nu imi mai creaza sesiune.
Eu nu am mai modificat nimic in script de peste o luna ca nu am mai avut timp.
Ce ar putea fi? pe unde sa ma uit? sfaturi :D

MarPlo Mesaje: 4343
Daca acelasi script functiona inaite iar acum nu, fara sa fi facut vreo modificare in el, posibil ca cei de la hostihg sa fi facut update la php. In acest caz anumite functii din scrpt pot sa nu mai functioneze daca in noua versiune sunt anulate. Intreaba-i pe cei de la hosting daca au facut de curand update.

Sugestii:
- Sa ai session_start(); la inceputul fisierului.
- Verifica fisierul log pt. erori, poate iti da vreun indiciu.
- Daca s-a trecut pe o noua versiune php, din Control Panel ar trebui sa poti alege ce versiune sa folosesti.

cadou Mesaje: 328
In control panel pot alege de la versiunea php 5.2 pana la 7.1
versiunea selectata de mine acum este 5.2 dar problema persista... pana acum nu stiu daca a fost tot 5.2 selectata ...
nu am erori in log, session_start este inclus.

MarPlo Mesaje: 4343
Nu am idee care sa fie cauza.
Daca ai backup la fisierele scriptului pe calculatorul tau, copie din nou scriptul pe server, lasand baza de date cu ce are in ea.
Daca nici asa nu se rezolva, poate e cazul sa vorbesti cu cei de la hosting.

cadou Mesaje: 328
Am incarcat back-up la site din noiembrie - pe acela nu aveam probleme, nici cu aceea nu imi creeaza sesiune.
Ce am uitat sa specific este urmatorul lucru, mie la logare/inregistrare pe site adaug in baza de date in tabelul sessions informatii precum:
session_id ip_address user_agent last_activity user_id user_data
acum acest lucru nu se mai realizeaza si m-am tot uitat pe cod si nu gasesc "buba". acum la logare sterge tot din tabela sessions.
cei de la host (e host gratuit) au un suport de iti vine sa te omori ...

MarPlo Mesaje: 4343
Dupa parerea mea problema asta nu merge rezolvata pe un forum, ci..., ori cu cel care a facut scriptul pentru site, ori cu cei de la hosting. Dar daca e un hosting gratuit, nici pretentii nu sunt.

cadou Mesaje: 328
Am rezolvat problema, m-am uitat cu atentie pe anumite fisiere din site si am descoperit "buba".
Era din baza de date .... dar nu imi aparea eroarea aceea in fisierul cu erori