Curs valutar cu 4 zecimale

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
ghera
Mesaje: 7

Curs valutar cu 4 zecimale

Salutare, super acest site, demult cautam asa ceva, nu stiu cum de un am dat pana acum de el. Foarte bun si util, bravo pentru ceea ce faci!
As vrea sa folosesc scriptul pentru cursul valutar:
marplo.net/php-mysql/curs_valutar_conversii

si cred ca ar fi si mai util daca ar arata in tabelul cu valute 4 zecimale la curs, de regula lumea il foloseste pentru a transforma sume mai mari, la care conteaza zecimalele.
Ar fi posibil asa ceva?
Multumesc

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Am modificat scriptul de curs-valutar si conversii monede, acum e setat sa afiseze valorile cu 3 zecimale.
Daca vrei cu 4 zecimale, editeaza valoarea proprietatii nr_digit din fisierul curs_bnr.js.
Descarca din nou scriptul si pune valoarea 4 la urmatoarea linie de cod din curs_bnr.js.

Cod: Selectaţi tot

this.nr_digit =3;
- In acest caz va trebui sa maresti putin lungimea elementului html in care sunt afisate datele.
Modifici valoarea 'width' de la #bnr_ce din curs_bnr.css.

ghera Mesaje: 7
Super și ultra rapid. De-ar merge țara asta cum merge treaba aici, ar fi ceva! Mulțumesc mult!

ghera Mesaje: 7
Salutare, revin cu un mesaj, am făcut modificările sugerate, totul e ok, cu 4 zecimale. Numai ca îmi arată tot cursul de ieri, nu s-a actualizat. Care ar putea sa fie problema?

MarPlo Mesaje: 4343
Am facut din nou modificari in script, descarca-l iar si foloseste noile fisiere.
De fapt am modificat fisierul curs_bnr.php. Inlocuieste-l doar pe acela si vezi daca se actualizeaza cursul.

ghera Mesaje: 7
Am testat o saptamana intreaga, acum merge perfect, multumesc!
Este foarte util si scriptul pentru cursul simplu, fara variatii, dar acesta arata acum cursurile valutare din 21.01.2019, probabil si acolo trebuie modificat ceva.
Am vazut in instructiunile de instalare ca scriptul verifica cursul la un interval de doua ore. Din ce am citit pe site-ul BNR, cursul se actualizeaza o singura data pe zi, in jurul orei 13, in timpul saptamanii.
Actualizarea datelor se face in timp real, imediat după ora 13:00, în fiecare zi bancară.
bnr.ro/Cursurile-pietei-valutare-in-format-XML-3424-Mobile.aspx

Pentru simplificare, poate ar fi mai util sa preia cursul o singura data pe zi, in timpul saptamanii, pe la ora 13 si un pic?

MarPlo Mesaje: 4343
Imi pare bine ca functioneaza corecct.
Varianta veche a cursului e lasata asa fiindca nimeni nu se mai arata interesat de ea.
La versiunea noua, actualizarea se face la prima accesare dupa ora 13, si la 10000 secunde (aproximativ 2 ore si 47 min.) pentru siguranta.
Nu afecteaza cu nimic verificarea la interval de aproape 3 ore.
Am recurs la aceasta actualizare fiindca in versiunea anterioara se actualiza o data pe zi, dar ai vazut ca nu functiona corect.

Subiecte similare