Definire variabila in script de pe site

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
julian
Mesaje: 6

Definire variabila in script de pe site

Salut tuturor,
Vreau sa imi imbunatatesc serviciile de webdesign si sa acopar si partea de development, adica sa imi codez singur designul.
Am gasit foarte util https://marplo.net/php-mysql/creare_site.html, se potriveste foarte mult cu ceea ce am eu nevoie momentan.
Intampin insa o problema cu meniul. Vreau ca fiecarui link din meniu sa ii dau un efect de rollover din CSS. Pentru aceasta, trebuie sa adaug atributul class="" in html-ul fiecarui link generat.
Aproape ca am reusit adaugarea acestui atribut, doar ca in html-ul generat, class="" imi ramane gol inloc sa apara intre ghilimele clasa din care face parte link-ul.
In index.php am adaugat class="'.$clasa['cls'].'"

Cod: Selectaţi tot

	$link = '<a href="'. urlencode($kei).'.html" title="'. $pagini['titl']. '" class="'.$clasa['cls'].'">'. str_replace('_', ' ', ucfirst($kei)). '</a>';
Iar in admin.php am adaugat de exemplu 'cls'=>'link4'

Cod: Selectaţi tot

$pags['contact'] = array(
  'titl'=>'contact',
  'desc'=>'Descrierea paginii contact',
  'keys'=>'cuvinte, cheie, contact',
  'cls'=>'link4'
);
Dupa cum deja v-ati dat seama, html-ul generat va fi

Cod: Selectaţi tot

<li><a href="contact.html" title="Contact" class="">Contact</a></li>
iar la class="" ramane gol in loc sa apara class="link4".
Va rog frumos o solutie in rezolvarea acestei probleme.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
In "index.php", in loc de "$clasa['cls']" ar trebui "$pags['cls']" (acela e Array-ul unde e adaugata valoarea pt. "cls").

Cod: Selectaţi tot

$link = '<a href="'. urlencode($kei).'.html" title="'. $pagini['titl']. '" class="'.$pags['cls'].'">'. str_replace('_', ' ', ucfirst($kei)). '</a>';

julian Mesaje: 6
Multumesc in primul rand pentru promtitudine. Mi-am pierdut toata noaptea incercand sa rezolv problema.
Din pacate nu functioneaza nici cu $pags['cls'], dar mi-ai dat un foarte mare si de folos indiciu: trebuia $pagini['cls'] ;)
Multumesc inca o data, acum pot dormi linistit, functioneaza :)

Subiecte similare