Eroare session scriptul pentru CMS din site

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
kaysersoze
Mesaje: 5

Eroare session scriptul pentru CMS din site

Buna,

Am descarcat si instalat scriptul CMS din site.

Am facut exact ce scria in citeste.html. Mi-a creat tabelul, am verificat in cpanel.
Am intampinat urmatoarele probleme:

Apar in partea de sus a paginilor urmatoarele mesaje de eroare:
la pagina index:

Cod: Selectaţi tot

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/reprezen/public_html/cms/admin.php:1) in /home/reprezen/public_html/cms/index.php on line 88
la pagina de logare:

Cod: Selectaţi tot

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/reprezen/public_html/cms/add_del.php:1) in /home/reprezen/public_html/cms/add_del.php on line 8

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/reprezen/public_html/cms/add_del.php:1) in /home/reprezen/public_html/cms/add_del.php on line 8

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/reprezen/public_html/cms/add_del.php:1) in /home/reprezen/public_html/cms/add_del.php on line 11
la pagina add_del.php:

Cod: Selectaţi tot

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/reprezen/public_html/cms/add_del.php:1) in /home/reprezen/public_html/cms/add_del.php on line 8

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/reprezen/public_html/cms/add_del.php:1) in /home/reprezen/public_html/cms/add_del.php on line 8

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/reprezen/public_html/cms/add_del.php:1) in /home/reprezen/public_html/cms/add_del.php on line 11
Problema mare e urmatoarea:
nu pot sa creez nici meniuri nici pagini, pur si simplu dupa ce scriu datele in campurile respective si apas adauga ma duce la pagina de logare.
imi face si un fisier de eroare error_log:

Cod: Selectaţi tot

[20-Jan-2011 12:25:59] PHP Notice:  256 in /home/reprezen/public_html/cms/admin.php on line 57
[20-Jan-2011 12:25:59] PHP Warning:  mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/reprezen/public_html/cms/admin.php on line 58
Am modificat permisiunile pt directorul pagini in 777, le-am pus inapoi pe 755. Nu mai stiu ce sa fac.
Tabelul din baza de date ramane gol si pagina index neschimbata.
Am introdus manual date in tabel, dar nu le afisaza in site

Va rog frumos sa ma ajutati.

MarPlo Mesaje: 4343
Eroarea indica faptul ca s-a trimis ceva date de iesire inainte de crearea sesiunii sau cookie, si anume, pe linia 1 a fisierului "admin.php", de asta nu pot fi create.
Fiind exact pe prima linie, cauza poate fi de exemplu un spatiu inainte de "<?php ", care poate a fost adaugat cand ai editat fisierul. Daca e asa, trebuie sters acel spatiu.
De asemenea, problema poate fi si de la editorul de test folosit, care prin encoding-ul setat (de ex.: UTF-8) poate adauga un caracter invizibil.
Recomandat e sa folosesti NOTEPAD++ cu setarea de codare "Encode with UTF-8 without BOM".
Am verificat scriptul, poate cauza e ca unele fisiere erau in UTF-8 simplu (admin.php) si altele ANSI. Acum sunt toate cum trebuie, l-am testat si functioneaza.
Arhiva e actualizata si pe server, o poti descarca; dar inainte e indicat sa stergi cache-ul la browser ca sa nu ia din el acelasi fisier.
- Deci, sa nu fie spatii inainte de "<?php " si sa fie editat cu Notepad++

kaysersoze Mesaje: 5
Multumesc frumos! Merge foarte bine acum.

Poate, daca ai timp, il faci sa poti afisa pagini si in pagina principala


Am modificat eu astfel incat meniurile care nu contin pagini sa afiseze in stanga meniu de sus.
Poate e cuiva de folos, sper sa nu te supar.
unde era codul:

Cod: Selectaţi tot

// Creaza codul HTML cu paginile din categoria curenta, daca acestea exista, pt. meniul din stanga
if (isset($pg_nume)) {
  $pagini_html = '<ul id="pagini">';
  for($i=0; $i<count($pg_nume); $i++) {
	$pagini_html .= '<li><a href="index.php?p='.$pg_nume[$i].'" title="'.$pg_titlu[$i].'">'.ucfirst($pg_titlu[$i]).'</a></li>';
  }
  $pagini_html .= '</ul>';
  }
am modificat in:

Cod: Selectaţi tot

// Creaza codul HTML cu paginile din categoria curenta, daca acestea exista, pt. meniul din stanga
if (isset($pg_nume)) {
  $pagini_html = '<ul id="pagini">';
  for($i=0; $i<count($pg_nume); $i++) {
	$pagini_html .= '<li><a href="index.php?p='.$pg_nume[$i].'" title="'.$pg_titlu[$i].'">'.ucfirst($pg_titlu[$i]).'</a></li>';
  }
  $pagini_html .= '</ul>';
  }
else { $pagini_html=$meniuri_html;}
Sa ai o zi foarte buna!!

Subiecte similare