Form cu update in mysql nefunctional

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
mybab
Mesaje: 26

Form cu update in mysql nefunctional

Ceau Marplo (scuze de asa mult script),
nu reusesc sa l fac sa fuctioneze
Variabila $pret vreau sa o actualizez , in coloana "pret" din baza de date unde sunt mai multe cifre ca de exemplu :

Cod: Selectaţi tot

 pret
234
324
111
345
Daia sunt in bucla sa le afiseaze pe toate , sa pot actualiza oricare pret vreau.

Cod: Selectaţi tot

///..............................
$id_user_F ="5";

echo '<form method=post action='.$_PHP_SELF.'>';
if ($resultw->num_rows > 0) {
  
    while($rowm = $resultw->fetch_assoc()) {
     	$id_baza_M = $rowm['id_r'];
	$pret = $rowm['preturi'];

$tabela .=  
'<tr>	
<td bgcolor=#7DA9F4><div class=texture_10><center>'.$id_user_M.'</center></div></td>
<td bgcolor=#7DA9F4><div class=texture_10><center>'.$numeutiliz.'</center></div></td>
<td bgcolor=#7DA9F4><div class=texture_10><center><input type="text" name="pret" value='.$pret.'></center></div></td>
<td bgcolor=#7DA9F4><div class=texture_10><center>'.$newDesignNumber.'</center></div></td>
</tr>'; 
if(isset($_POST['update']))
{
$preI = $_POST['pret']; 
 $skret = '$id_baza_M;
$connecty = mysqli_connect($host, $utilizator, $parola, $numebd);
// Check connection
if (!$connecty) {
    die("Connection failed: " . mysqli_connect_error());
}
$sqlUpdate = "UPDATE account_balance SET pret = '$preI'  id_r = ' $skret'  WHERE id = '$id_user_F'";
}
}//bucla de while
}//bucla de $resultw
echo "<input name='update' class='paybutton' type='submit'  value='Actualizare'>";
echo "</form>";
echo "<table>";
echo $tabela;
echo "</table>";
//////////////
Inteleg ca trebuie respectata ordinea a formului dar nu mai stiu cum sa le asez, daca pun submitul in bucla il duplica de cate preturi am in baza de date, daca il pun sub variabila $tabela cu inchiderea</ form> imi duplica in baza de date ultimul pret, adica le pune la fel pe toate.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Ceea ce vrei sa faci nu se poate cu acel formular, e complet gresit; partea cu Update nu se adauga in bucla while() care creaza form-ul, ci separat de el.
Form-ul trimite toate campurile <input> din el.
Daca vrei sa trimiti pt. update doar un pret, poti face cate un <form> si buton submit pentru fiecare input cu pret, incluzandu-le in bucla while().

mybab Mesaje: 26
Salut Marplo,
Da e gresit asa cu update-ul, am sa faca asa cum ai zis, form pentru fiecare.
Mersi si "UN AN NOU FERICIT".

Subiecte similare