Intelepciune la Minut

Ce este Spiritualitatea? Daca e mai presus de cuvinte, cuvintele nu o pot arata, ci doar indica directia.
Pentru a sti, cel mai bine "gustati" si aflati; intreband, raspunzand, citind /cercetand; oricare ar fi modalitatea, nu conteaza.
MarPlo
Administratorul site-ului
Mesaje: 4343

Intelepciune la Minut

Intelepciune la Minut e o carte scrisa de Anthony de Mello, si contine povestioare si anecdote scurte pe teme religioase si de spiritualitate.

- Puteti citi si descarca aceasta carte la pagina de la link-ul: marplo.net/blog/intelepciune-minut

Cateva povestioare din carte

Autonomie

Invatatorului nu parea sa-i pese prea mult de ceea ce credeau altii despre el. Cand elevii l-au întrebat cum a reusit sa atinga acest grad de libertate interioara, el a ras si le-a raspuns:
- Pana la varsta de 20 de ani nu mi-a pasat de ceea ce credeau oamenii despre mine. Dupa varsta de 20 de ani, am devenit extrem de preocupat de ceea ce gandesc vecinii despre mine. Pe la varsta de 50 de ani, mi-am dat seama ca acestia nu se gandesc aproape deloc la mine.

Altruism

Un om de afaceri s-a adresat odata Maestrului:
- Ce profesie ai?
- Nici una, i-a raspuns detasat Maestrul.
- Ha, ha. Asta nu inseamna lene?
- Pai, nu. De regula, lenea este viciul oamenilor cu afaceri sau servici.
Mai tarziu, Maestrul le-a spus discipolilor:
- Nu faceti nimic, si toate lucrurile se vor face prin voi. A nu face nimic presupune un mare efort. Incercati.

Iubire

Un cuplu de tineri casatoriti a intrebat pe un staret:
- Ce trebuie sa facem pentru ca iubirea noastra sa dureze o vesnicie?
- Sa iubiti împreuna toate celelalte lucruri.

MarPlo Mesaje: 4343
Natura

Un conferentiar explica odata cum o mica parte din totalitatea sumelor cheltuite pe armament ar putea rezolva problemele materiale cu care se confrunta umanitatea.
Dupa conferinta, reactia elevilor a fost sa intrebe:
- De ce sunt oamenii atat de prosti?
- Deoarece, a raspuns invatatorul, ei au invatat sa citeasca iun cartile tiparite, uitand arta de a citi cartile netiparite.
- Da-ne un exemplu de carte netiparita.
%ntr-o zi, vaz*nd insistentele lor, el le-a spus4
- Cntecele pasarilor, zumzetul insectelor, toate acestea clameaza cu voce tare adevarul.
Florile si firele de iarba va arata calea. Ascultati, Priviti; acesta este modul corect de a citi.

Scop

Staretul nu avea nimic impotriva progresului tehnologic, dar era perfect constient de limitarile acestuia.
Cand un industrias l-a intrebat care este meseria lui, el a raspuns.
- Lucrez in "Industria oamenilor".
- Si cu ce "Doamne iarta-ma" se ocupa aceasta?
- Sa te luam, spre exemplu, pe tine. Eforturile tale produc lucruri mai bune. Ale mele oameni mai buni.
Mai tarziu, el le-a explicat discipolilor.
- Scopul vietii este inflorirea oamenilor. In zilele noastre, oamenii sunt mult mai preocupati sa isi perfectioneze obiectele

MarPlo Mesaje: 4343
Atasament

- Nu am nici o idee cum va fi ziua de maine, aşa că doresc să mă pregătesc pentru ea.
- Tu te temi de ziua de maine, dar nu-ţi dai seama că ziua de ieri este la fel de periculoasă.

Curaj

- Ce este iubirea?
- Absenţa totală a fricii, a răspuns Inteleptul.
- Ce ce anume ne temem.
- De iubire.

Subiecte similare