In legatura cu jQuery

Discutii si intrebari legate de scripturi si functii JavaScript, jQuery si Ajax, cod JavaScript in general.
tycyssg
Mesaje: 58

In legatura cu jQuery

Am incercat sa vizualizez cate ceva despre jquery si ce mai stie el sa faca si intr-un final am gasit o jumatate de rezolvare a problemei mele.
In principiu am inteles ce face desi nu prea is lamurit cu anumite chestii abordate la partea de html.
Bun am luat si eu codurile si le-am pus si invartit in 100 de moduri dar sa-mi faca fade,nici o sansa.
Crezi ca ma poti ajuta?
Uite aici Fisierele mele.

HTML

Cod: Selectaţi tot

<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
    <title>test</title>
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="astro.css">
<script type="text/javascript" src="http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.8.3/jquery.min.js"></script>

	    <script type="text/javascript">
     $('#btn').click(function(e){    
    $('#fancy, #btn').fadeOut('slow', function(){
        $('#bank, #btn-bk').fadeIn('slow');
    });
});

$('#btn-bk').click(function(e){    
    $('#bank, #btn-bk').fadeOut('slow', function(){
        $('#fancy, #btn').fadeIn('slow');
    });
});
    </script>
</head>
<body>
<div id="btn"><a href="#">Show bank div and hide fancy div</a></div>
<div id="btn-bk"><a href="#">back</a></div>
<div id="bank">Bank Div</div>
<div id="fancy">Fancy Div</div>
</body>
</html>
CSS:

Cod: Selectaţi tot

body {
    background-color:#000;
    height:800px;
    color:#ccc;
    font:10px "Lucida Grande", "Lucida Sans", "Trebuchet MS", verdana, sans-serif;
}

#bank {display:none;}
#btn-bk {display:none;}
Mentionez e prima oara cand lucrez cu jquery.Stiu trebuia sa o iau mai slow dar imi trebuie genu de chestie.Multumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Codul jQuery /JavaScript trebuia adaugat dupa elementele HTML folosite in el, la sfarsit inante de </body>; sau incadrat in functia ready().
Daca e prima oara cand lucrezi cu jquery, incearca sa studiezi lectiile de la Cursul jQuery de pe site, poate prin exemplele si codurie din el gasesti varianta care sa te ajute la ce vrei sa faci, si inveti elementele de baza.

Subiecte similare