Librarie Php / MySQL pt salvare operatiuni in fisier log

Aici adaugati Cererile sau Ofertele dv. de script-uri, proiecte website sau Traduceri.
giulian9
Mesaje: 44

Librarie Php / MySQL pt salvare operatiuni in fisier log

Salut,
Exista vreo librarie in php, care sa salveze toate operatiile care se fac de pe mai multe pagini ?( db insert , db remove/update).
Am pentru scoala, ceva de genul: creat librarie care sa fie inclusa pe toate paginile si la chemarea unei functii sa genereze un fisier "log" cu toate operatiile facute de pe paginile respective.
Teoretic pricep, insa nu am o idee cum as putea face asta. Orice idee este binevenita.
Multumesc !

MarPlo Mesaje: 4343
Salut,
Personal nu cunosc o astfel de librarie php.
Teoretic, poti face o functie care preia si verifica la fiecare accesare datele din $_REQUEST, comparativ cu formularele (sau functie ajax) de insert /update /delete date in DB.
In functia cu $_REQUEST in php se fac verificarile dupa cum sunt create formularele din site.
Totusi, depinde si daca se foloseste vreun framework, precum Zend, Laravel, etc..

$_REQUEST contine tote datele trimise prin POST si GET.
De exemplu, daca ai un formular de insert, cu o caseta:

Cod: Selectaţi tot

<input type='text' name='insert1'/>
Si altul pentru update, cu o caseta:

Cod: Selectaţi tot

<input type='text' name='update1'/>
In php poti sa faci o functie ca aceasta care sa salveze intr-un fisier log operatiunile solicitate.

Cod: Selectaţi tot

function logRequest(){
  $time = time();
  $re ='';
  if(isset($_REQUEST['insert1'])) $re ='S-a efectuat insert, timestamp: '. $time;
  else if(isset($_REQUEST['update1'])) $re ='S-a efectuat update, timestamp: '. $time;

  file_put_contents('file.log', $re. PHP_EOL, FILE_APPEND | LOCK_EX);
}

logRequest();
[code]

 - Acea functie se include in fisierele php din site la care se fac cereri de operatuni. Codul din ea se face dupa cum sunt formularele sau cererile ajax de pe site.

Asta din ce am inteles ca vrei sa faci. Daca e vorba de altceva, sau altcineva cunoaste o metoda implicita de verificare operatiuni si request-uri in php, poate sa posteze raspuns.

Subiecte similare