login logout pentru doua sectiuni diferite din site

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
fanfara
Mesaje: 4

login logout pentru doua sectiuni diferite din site

Salut!
In site am doua sectiuni de autentificare: una pentru utilizatori care pot accesa anumite resurse ale site-ului si una pentru utilizatori care acceseaza alte resurse.
Problema o am la deconectare(logout), in sensul ca daca utilizatorul este logat in ambele sectiuni, la deconectare iese din ambele sectiuni. Stiu ca este din cauza faptului ca se distruge sesiunea (session_destroy). Functioneaza corect daca fac doar unset la variabilele de sesiune.
Cum as putea rezolva problema ?

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Trebuie ca la autentificare fiecare sa aiba sesiunea ei si modifici in php ca la logout sa faca doar unset la sesiunea respectiva.

fanfara Mesaje: 4
Cum adica fiecare autentificare sa aiba sesiunea ei?
Pot stoca numele si parola ca si variabile de sesiune corespunzatoare fiecarei sectiuni si daca la deconectare fac unset la aceste variabilele dintr-o sectiune raman logat in cealata sectiune a site-ului.
Ma gandesc ca as putea stoca session_id pentru fiecare sectiune (intr-o sectiune a site-ului a putea folosi session_regenerate_id pentru a avea alt session_id) si daca se deconecteaza din ambele sectiuni se face unset la aceste variabile de sesiune si pot sa distrug sesiunea.

Apropo, am testat scriptul de inregistrare-autentificare descarcat de pe site si la fisierul de login
se solicita incercarea unei noi autentificari dupa 10 minute daca s-a incercat 3 ori fara nume-parola confirmate.
OK, dar scriptul solicita incercarea unei noi autentificari dupa 10 min si daca m-am autentificat cu succes de 3-4 ori in acest interval.

MarPlo Mesaje: 4343
Eu asi fi facut 2 perechi de sesiune de logare.
Pt. o sectiune $_SESSION['nume1'] , $_SESSION['pass1']
Iar pt. a doua sectiune $_SESSION['nume2'] si $_SESSION['pass2']
Apoi dadeam unset la ce vroiam.
Dar bineinteles, modalitati pot fi mai multe si cea mai buna e cea pe care o cunosti si esti obisnuit ca mod de lucru.

Acel timp de 10 min. dupa 4 incercari de logare e pt. o securitate in plus, cine are intentii bune nu vad de ce s-ar loga din 9 in 9 minute.

fanfara Mesaje: 4
Ok, asa e si la mine dar poate n-am fost destul de explicit.
Ce nu inteleg, din punct de vedere al securitatii este o problema ca la deconectare nu distrug sesiunea?

MarPlo Mesaje: 4343
Nu este o problema, oricum sesiunea se va distruge cand e inchis browser-ul.

fanfara Mesaje: 4
Asta stiam. Oricum iti multumesc si felicitari pentru munca de pe acest site.

Subiecte similare