Modificare dimensiuni in scriptul de Chat

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
AndreyIstetul
Mesaje: 53

Modificare dimensiuni in scriptul de Chat

Buna. Am luat un chat de aici, l-am mai modificat un pic, si merge.
Problema e ca as vrea sa-i modific si dimensiunile(ca sa-l introduc intr-o pagina), dar nu am gasit unde as putea sa fac aceasta. Ma puteti ajuta?
Multumesc anticipat! :D

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Vezi prin fisierul cu grafica / proprietatile CSS, pe la "width" si "height".

AndreyIstetul Mesaje: 53
Buna. Width am gasit, am modificat, merge. Dar height,nu gasesc,putin ajutor:D!

MarPlo Mesaje: 4343
Daca nu gasesti "height" in pagina care seteaza grafica CSS, apasa Ctrl+F si cauta height. Daca nu e unde vrei, adauga tu la elementul la care vrei sa setezi aceasta proprietate.
Totusi trebuie sa stii macar putin CSS ca sa te descurci cu aceste proprietati si sa setezi designul, daca nu stii CSS, putin ajutor e Cursul CSS de pe site.

AndreyIstetul Mesaje: 53
Buna. Nu era adaugat height acolo unde trebuia, l-am adaugat, si-am mai modificat si dimensiunile celorlalte elemente. Inca ceva:
Doresc sa adaug acest chat intr-o pagina web.
Deci sa fie in acasa.php adaugat, doar ca filele chatului sa se afle intr-un dosar chat, sa nu fie in acelasi dosar cu acasa.php .
Cum ar trebui sa scriu codul ca sa-mi apara in pagina?

MarPlo Mesaje: 4343
Incearca sa incluzi fisierul "chat.php" in "acasa.php", adaugand in "acasa.php" codul de includere:

Cod: Selectaţi tot

include('director/chat.php'); 
- "director" e numele directorului unde e scriptul de chat; daca e in alt director.

Sau poti folosi <iframe>:

Cod: Selectaţi tot

<iframe src="director/chat.php" width="300" height="500" align="center" scrolling="yes" frameborder="0" />

Subiecte similare