Modificare forum phpbb

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
Avatar utilizator
steell
Mesaje: 190

Modificare forum phpbb

Salut,
Vreau sa adaug in forum phpbb anumite elemente html, tabele divuri etc., dar nu stiu din ce fisiere sa fac asta. Mi se pare prea intortocheat forumul asta.
M-am chinuit 2 ore sa modific niste culori, si alte proprietati css, unele se modificau altele nu. E prea aiurea. de exemplu in fisierul "colors.css" sunt definite culorile, apoi daca intru in alt fisier cum ar fi "link.css" si acolo sunt definite anumite culori, pai ori pun totate culorile in fisierul colors.css ori le pun peste tot; e total aiurea forumul asta.
Am incercat si din panoul de contol unde imi apare continutul css, insa unele se modificau altele nu.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Pentru adaugare /modificare cod HTML, se face din Panoul de Administrare -> Stiluri, aici deschizi la Sabloane tema folosita, clic Modifica si alegi din lista de optiuni ce fisier vrei sa modifici. Apoi e bine sa faci aceleasi modificari si in fisierele corespunzatoare pe server, in directorul: styles/tema_folosita/template/
Pentru modificari CSS, in Panoul de Administrare -> Stiluri, aici deschizi Teme si clic pe Modifica ce tema vrei. Problema e ca proprietatile adaugate de ei la selectorii CSS sunt cam "imprastiate", ca sa fii mai sigur ca se aplica modifcarea facuta de tine, adaug-o la sfarsit, ca sa nu fie alta dupa ea care sa o reediteze.
In rest, inveti si reusesti din incercari si experienta.

Subiecte similare