PHP - MySQL - XML


  1. » Wayn3
    salut.. am acest cod <?
    echo <table border='0' cellpadding='10' cellspacing='10' bgcolor='rgb(0,255,0)'>
    <br>
    <tr>
    <td...
    Ultimul mesaj » Wayn3
    multumesc .. functioneaza


  2. » romiri
    Salut sunt incepator in PHP, desi incepatro am o problema mare. Folosind scriptul de autentificare de pe site vreau sa pot controla nivelul de acces...
    Ultimul mesaj » romiri
    Am prins ideia, multumesc. Eu ma gandeam la o pagina de admin de unde sa stabilesc eu cine ce acces sa aiba. Dupa autentificare sa apara la toti o...


  3. » hidden
    Pe siteul meu am creat o sectiune de cautare. Insa vreau sa o fac ca si google: cand se apasa o tasta sa caute in continutul bazei de date si sa puna...
    Ultimul mesaj » hidden
    Pana aici am facut si eu. Foloseam onblur ca atunci cand se pozitiona pointerul mouse-ului in afara input-ului de cautare sa stearga continutul...


  4. » Wayn3
    cum fac de exemplu daca variabila $_SESSION = ''; .. este goala sa imi adauge $_SESSION = '1'; ?
    Ultimul mesaj » Wayn3
    gata functioneaza... multumesc :D


  5. » djantonik
    Salut!
    De cateva saptm ma chinui la un script prin care la fiecare vizitator al unei pagini sa i se salveze ,intr-o baza de date, tipul sistemului...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    La expresia RegExp, daca vrei sa adaugi caracterul / intre paranteze rotunde sau patrate, trebuie adaugat in fata lui caracterul \ .
    De exemplu:...


  6. » djantonik
    Am creat o pagina care imi arata de unde s-a facut referer pe ea.Aceasta valoare pe care o atribuie $_SERVER se salveaza intr-o variabila $referer....
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Prin folosirea formulei:

    if (isset($_SERVER )) {
    // atribuire valoare
    }
    else // valoare NO


  7. » trif
    Avatar utilizator
    salut,
    cum fac un script care sa trimita un email de ziua de nastere a unui membru si data lui de nastere este preluata din bd, si sa ii zica astazi...
    Ultimul mesaj » trif
    Avatar utilizator
    mersi de raspuns,
    am facut asa:
    in scriptul in care se pune data nasterii (ca am un script de unde se alege anul luna si ziua) era dd-mm-YY si am...


  8. » Wayn3
    am si eu eroarea asta in aceasta linie Parse error: syntax error, unexpected T_CONSTANT_ENCAPSED_STRING, expecting ',' or ';' in... ... ce ar putea...
    Ultimul mesaj » Wayn3
    gata am rezolvat...aveai dreptate , aceea era problema
    multumesc


  9. » hidden
    Ma streseaza urmatoarea problema:
    Avand in vedere ca au fost create si publicate pe diferite site-uri (inclusiv cel curent) o multime de scripturi...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Din ce cunosc, doar Ajax si Comen Push.
    Se poate folosi un Ajax dublu, adica, primul ajax verifica la o secunda sau doua un fisier txt de pe server,...


  10. » Komfort
    <?php
    session_start()
    echo '<h1>ALEGE-TI CULOAREA SITEULUI</H1>';

    if (!isset($_SESSION )) $_SESSION = '';

    echo '<form method=...
    Ultimul mesaj » Komfort
    deci e stricat lx pt ca nu apare nici formularul......functia session nu merge pe lx:|


  11. » trif
    Avatar utilizator
    salut, am o un script care imi zice cati vizitatori imi viziteaza sitele dar problema este ca pe acest script vreau sa il folosesc ca sa imi zica...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Pentru ce vrei trebuie creat alt script, cu alt tabel mysql, care sa contina o coloana pt. pagini si alta pt. accesari.
    Cu
    $pg_url = $_SERVER...

  12. CountDown 1057 1

    » RuNix
    Salut
    Acum cateva zile m-am uitat aici pe localhost la un script cu cowntdown!
    Am vazut ca se poate sa arate timpul ramas pana la sfarsitul zilei.....
    Ultimul mesaj » nikuu2
    Salut! Il pui sub scriptul de countdown. Sper sa iti fie de folos.

    <?php
    $parole = Fw33Ss3 ;
    $parole = c4DDoI3 ;
    $parole = Mac2fss ;
    $parole =...


  13. » Komfort
    cum as putea face urmatoare:

    fca un table in baza de date....numele carti si download.....si daca da click cineva sa o downloadeze?
    un script de...
    Ultimul mesaj » Komfort
    sa fie stocate pe un server...ca de exemplu:D?

  14. Simple mail 1132 5

    » claUdiu
    Buna, am si eu o problema cu o script care trimite un email (mai simplu). Scriptu este asta:

    <?php
    $email= cs.vampires@yahoo.com ;
    mail( $email...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Nu prea ai cum, asta depinde de serverul de mail, cat de incarcat e, setarile din el, cata memorie foloseste, etc.; care tin de administratorul...


  15. » trif
    Avatar utilizator
    salut,
    am o problema si nu stiu ce sa ii fac, este urmatoarea:
    am login si cand ii dau sa ma loghez imi da eroarea asta Warning: session_start() :...
    Ultimul mesaj » trif
    Avatar utilizator
    nu stiu care a fost problema dar sa iti povestesc cum s-a intamplat, am facut sitele asta pe un calc si a mers ok dupaia l-am copiat in alt calc sa...


  16. » pitzuboy
    Am urmat instructiunile din fisierul Citeste iar cand vreau sa creez tabelul in baza de date imi zice:

    500 Internal Server Error

    The server...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Daca datele de conectare sunt corecte, problema e de la server. De fapt, eroare 500 asta indica, o problema cu serverul respectiv.


  17. » Wayn3
    imi ziceti si mie ce are acest cod ?

    <?

    if(!isset($_GET )) $_GET = '';
    if(!isset($_SESSION )) $_SESSION = '';
    if(!isset($_SESSION ))...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Are ca are multe greseli :)
    In primul rand, cand se lucreaza cu sesiuni trebuie adaugat session_start(); la inceputul fisierului php.
    In plus, in...


  18. » claUdiu
    Buna am si eu o intrebare. Cum as putea schimba limba cu fisiere php?Adika am vazut la mai multe scrpturi php ca au un fisier language si acol are...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Ca sa vezi daca merge, incearca.
    De exemplu, selectezi coloana din randul cu limba, unde ai adresa fisierului engleza.php (asa se intelege ca ai),...


  19. » Komfort
    de ce nu merge....multumesc

    login.php

    <?php
    inlude 'cfg.php';

    echo '<h1>LOGIN</h1>';
    echo 'Nume: <form method= post action=...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Mai mult nu stiu care ar fi problema. Etapele sunt asa:
    1. Formularul HTML trimite datele la scriptul php adaugat la action
    2. Scriptul php le...


  20. » baciucalin
    De ceva vreme m-am apucat sa fac un site pentru muzica si totul a decurs bine pana cand am vazut ca functiile pe care le folosesc nu imi retuneaza...
    Ultimul mesaj » baciucalin
    marplo esti adevarat! inca odata multumesc din suflet!
    e exact ce vroiam eu. mersi !!!


  21. » paradise3net
    Salutare tuturor
    Am tot citit formul, am gasit cateva chestii interesante dar eu ma lovesc in continuare de o problema, incepator fiind:

    vreau sa...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Cum se creaza un tabel, gasesti la pagina target= _blank (punctele 5 si 6), apoi vezi si lectia urmatoare ei.
    De asemenea, pt. preluare si afisare...


  22. » Wayn3
    deci am o problema care imi da dureri de cap...
    sa zicem ca am un public_html un fisier numit tab.php care vreau sa-l includ in toate folderele din...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    In fisierul CSS, adresa imaginii se scrie in functie de locatia fisierului cu imaginea in raport cu directorul unde e fisierul CSS (ca la include)....


  23. » MarPlo
    La pagina Scripturi gasiti urmatoarele scripturi PHP pe care le puteti descarca si folosi:

    - Pentru probleme sau opinii legate de aceste...
    Ultimul mesaj » baciucalin
    multumesc foarte mult. tot respectul!
    e ok!


  24. » Wayn3
    as dori sa stiu si eu cum fac un formular cu casuta pentru a introduce varsta ... sa accepte doar persoane peste 18 ani ?
    stiu ca are legatura cu...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Depinde cum e codul de inregistrare. Raspunsul de mai sus e ca un exemplu pe care trebuie sa-l aplici /adaptezi in scriptul PHP de inregistrare.
    De...


  25. » Susp3kt
    salutare, am un formular prin care trimit in baza de date link-urile unor videoclipuri de pe youtube, si as vrea ca atunci cand in formularul meu nu...
    Ultimul mesaj » nikuu2
    Salut! Presupun ca deja verifici datele primite prin intermediul formularului. Trebuie doar sa verifici daca youtube.com face parte din url-ul...

Permisiunile forumului

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum