Preluare si Adaugare continut Tab in Pagina de la PHP

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
andras
Mesaje: 430

Preluare si Adaugare continut Tab in Pagina de la PHP

Salut,
Am 2 intrebari:
1. href din <li>. Am facut niste tab-uri in pagina.php. In loc de

Cod: Selectaţi tot

<li><a href="#section-list-0"><span><?php echo $lang['TABLECOM_28']; ?></span></a></li>
(care merge) doresc sa pun fiecare tab in alt fisier, pentru ca altfel as avea un pagina.php prea lung. Am incercat:

Cod: Selectaţi tot

<section>
<div class="tabs tabs-style-flip">
<nav>
<ul>
<li><a href="colorat.php"><span><?php echo $lang['TABLECOM_29']; ?></span></a></li>
<li><a href="http://localhost/casco/colorat.php"><span><?php echo $lang['TABLECOM_29']; ?></span></a></li>
</ul>
</nav>
</div>
</section>
Nici una <li> nu-mi redirectioneaza catre colorat.php. Am auzit ca <li> nu redirectioneaza automat, nu stiu cit e de adevarat. Care ar fi rezolvarea?

2. Cind se foloseste de obicei $GLOBALS['x'] ? Il pot folosi sa comunice intre pagini? Am incercat dar nu merge.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Cum adica tag-ul <li> sa redirectioneze? Link-ul de la <a> din <li> deschide adresa de la "href". In rest, ce sa faca? Nu se intelege.

2. Pentru a transmite valori de la o pagina la alta in PHP, se foloseste $_SESSION, cu session_start() la inceput.
GLOBALS e pentru a da posibilitatea unei variabile sa fie folosita si in functii sau clase, cand e definita in afara lor.

andras Mesaje: 430
Scuze, am vrut sa spun ca <a href="colorat.php"></a> la mine nu merge daca e incadrat in <li> </li>. E ceva greseala de sintaxa?

Sa fiu mai clar: am uset de 5 tab-uri in pagina.php. Acest

Cod: Selectaţi tot

<li><a href="colorat.php"></a> </li>
ar trebui sa-mi deschida fisierul colorat.php atunci cind dau click sus pe titlul tab-ului si sa-mi puna in tab-ul respectiv continutul lui colorat.php. Doar ca nu o face, nu deschide nimic dar nici nu da eroare. Lucrez cu Modzila si Aptana Studio 3, dar inca stiu prea bine partea de debug. M-am impotmolit si nu stiu de unde sa o iau.

MarPlo Mesaje: 4343
Daca link-ul de la <a> nu merge, posibil sa ai in pagina un script javascript care opreste deschiderea link-urilor adaugate in anumite elemente, cum ar fi <li>.

Treaba cu continutul pentru Tab, din ce am inteles, daca vrei sa adaugi in pagina continutul de la acel link, fara Refresh, trebuie sa folosesti Ajax.
La clic pe link, se acceseaza cu Ajax adresa respectiva, iar raspunsul de la PHP se adauga in ce element HTML vrei.

andras Mesaje: 430
Da intr-adevar, din ratiuni de design tab-urile erau configurate sa nu permita link la fisiere externe, ci doar la
<a href="#sectiune_din_fisierul_curent"></a>. O sa le las asa. O zi buna.

Subiecte similare