O problema cu autentificarea

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
Danutz
Mesaje: 16

O problema cu autentificarea

Salut ! Am facut un site de curand si am folosit scriptul de autentificare , foarte bun scriptul , problema mea este urmatoarea , nu stiu cum sa fac ca pe site-ul meu sa apara undeva Esti logat atunci cand cineva este logat si atunci cand nu este sa ii apara Login , cred ca ati inteles ce vreau sa zic .Si as mai vrea sa imi spuneti (daca stiti) cum as putea sa fac ca numai cei inregistrari si authentificati sa poata avea acces la anume ceva de pe site?
Astept raspunsuri ... (scuzatima pt greselile de ortografie)
Ah si am uitat sa va spun , toate paginile site-ului meu sunt facute in html cu extensia .html desigur ....

pustiu78 Mesaje: 33
Va salut!

In scriptul inregistrare, autentificare si logare gasesti solutia pentru ambele probleme. In fisierul index1.php!
Daca vizitatorul este autentificat o sa scrie, de exemplu: Danutz, esti autentificat.
Daca nu o sa apara Login.

Cod: Selectaţi tot

if(isset($_SESSION['nume'])) {
  echo '<h1>Cod pt. utilizatori autentificati</h1>';
}
Numai cei inregistrati si autentificati sa poata avea acces la anume ceva de pe site (o a 2-a solutie):
restrictie-link-download-scripturi-t225.htm
Put.io este un serviciu de stocare, care preia si pune fisierele in spatiul tau personal privat, on-line:
https://put.io/r/42XC" target="_blank

Put.io is a storage service that retrieves and puts files into your personal, private online space:
https://put.io/r/42XC" target="_blank

Danutz Mesaje: 16
Nu prea sunt bun la php , defapt stiu doar cateva lucruri ... daca s-ar putea mai explicit .
Nu am inteles cum sa fac ca la fiecare sa le apara ca este authentificat , eu am urcat pe host scriptul vostru asa cum este , am facut modificarile care trebuiesc si a mers , cand scriu http://www.domeniu.net/index1.php ma duce in locul unde sa ma authentific .... dar io vreau sa apara in toate paginile .html sa apara undeva un 'Nume' si 'Parola' unde sa fie introduse pt authentificare si dupa ce scrie numele si parola sa dea Login si sa apara 'Bine ai venit Danutz' si butonul Logout ... oricum cred ca ati prins ideea :D

Daca s-ar putea sa imi dea cineva ID de mesenger care este priceput in PHP , sau sa il ia pe al meu sa ma ajute
Va Multumesc !

pustiu78 Mesaje: 33
La toate paginile .html unde vrei sa ai asta cu Login schimba extensia: .php in loc de .html.
Tot in fisierul index1.php este solutia.
In fiecare pagina unde vrei sa ai Login:

Cod: Selectaţi tot

<?php session_start(); ?>
<html>
<head>
</head>
<body>
<?php
// Include Fisiere
include("logare/bazadb.php");
include("logare/login.php");

// Aici este afisat formularul de autentificare
echo $logged_in;
?>
</body>
</html>
Put.io este un serviciu de stocare, care preia si pune fisierele in spatiul tau personal privat, on-line:
https://put.io/r/42XC" target="_blank

Put.io is a storage service that retrieves and puts files into your personal, private online space:
https://put.io/r/42XC" target="_blank

Danutz Mesaje: 16
Mersi mult , nu stiu cum de nu m-am gandit la asta :D
Sunt nou pe site-ul vostru , foarte frumos , tinetio tot asa :)

MarPlo Mesaje: 4343
Una din utilitatile construirii unui site cu PHP este aceea ca te ajuta sa nu faci o multime de fisiere in care sa adaugi mereu acelasi cod, ci doar in unul singur in care se adauga codul comun si acel fisier ".php" genereaza paginile pt. site.
Ca sa intelegi mai bine, incearca sa studiezi si sa intelegi tutorialul si exemplul de la pagina Creare Site cu PHP.

Danutz Mesaje: 16
Salut ! Am incercat varianta de la restrictie-link-download-scripturi-t225.htm , dar nu functioneaza.. :( , am incercat si alte chesti dar tot nu merge .... recunosc ca nu prea stiu php .... dar puteti sa ma ajutati cu o alta varianta?sau puteti sa imi dati scriptu care il aveti voi la site ? Multumes !

MarPlo Mesaje: 4343
Cu alta varianta nu stiu sa te ajut, iar despre scriptul care e folosit pe site, e acelasi cu cel pus pt. download la sectiunea Scripturi, deci, il ai deja.
Cum nu stiu in ce context /cod il folosesti si ce ai facut, nu am cum sa ajut. Poate daca explici ce vrei sa faci, ce cod /modificari ai scris si ce nu merge, se gaseste vreo solutie.

Danutz Mesaje: 16
Nu gasesc scriptul vostru folosit pe site la Scripturi PHP , poate ca nu il vad ... sau poate ca nu mai e :|


Danutz Mesaje: 16
Eu vroiam scriptul site-ului , ala ... cand dai click pe download si nu esti authentificat nu te lasa sa il downloadezi , si daca este authentificat te lasa sa downloadezi adica vreau sa pun restrictie pe linkuri , poza , etc asa cum aveti si voi pe site. :D

MarPlo Mesaje: 4343
Nu este un script special si separat inclus in site pentru a face ce ceri. Este pur si simplu Scriptul de logare cum este explicat la postarea din link-ul mentionat mai sus, si dupa cum se poate observa, pentru cel care a postat inrebarea aceea, raspunsul a fost bun si i-a folosit, asta fiindca probabil stia ceva php si a inteles despre ce e vorba.
Deci, alt script pt. ce vrei nu e folosit pe site, decat scriptul de logare.

- Fiserele trebuie sa fie cu extensia php.
- session_start() trebuie sa fie la inceputul fisierului
- Se include scriptul de logare
- Daca sesiunea de logare exista, afiseaza link, poza, etc. Daca nu exista (else) afiseaza altceva.

Cu altceva nu stiu sa te ajut fiindca nu e, doar cu lectiile cursului PHP de pe site, care te pot ajuta sa inveti php, daca vrei.

Subiecte similare