Problema cms script

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
BloodRazor
Mesaje: 2

Problema cms script

Salutare !
Am reusit sa fac sa functioneze scriptul gen CMS
Toate bune si frumoase, functioneaza perfect doar ca am o mica problema..ceva ce nu inteleg.
In index..in script zice asa :

"Creati cu "echo" tag-urile HTML sau includeti continut din alt fisier extern,
cu include("fisier.php") sau readfile("fisier.html") "

Am dat include la un fisier PHP si am schimbat sa foloseasca .css-ul corect insa nu imi dau seama cum pot face sa imi genereze meniul si continutul acolo unde vreau..am incercat ceva cu echo dar imi da erori..

Notice: Undefined variable: titlu in /home/nrgpixel/public_html/cms/v2.php on line 72

Nu am prins ideea cu variabilele..
Vreau sa imi genereze meniuri acolo unde vreau eu..in tema...si continut de asemenea...iar partea unde accesez Admin panelul de asemenea.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Vezi prin index.php.
Variabila $meniuri_html contine codul HTML cu meniuri (mai e si $pagini_html).
Mai pe scurt, meniul e afisat unde e codul:

Cod: Selectaţi tot

 <div id="meniu">
<?php echo $meniuri_html; ?>
 </div>
- Stergi si adaugi <?php echo $meniuri_html; ?> unde vrei sa afiseze meniul.

Iar pentru submeniuri:

Cod: Selectaţi tot

 <!-- Start Meniul cu paginile -->
 <div id="meniu_p">
 <h4>Pagini</h4>
<?php echo $pagini_html; ?>
 </div>

BloodRazor Mesaje: 2
Notice: Undefined variable: meniuri_html in /home/nrgpixel/public_html/cms/v2.php on line 70

La fel..si am facut in tocmai cum ai spus.
Am plasat codul in locul unde vreau sa apara...asta in fisierul php care l-am inclus printr-un cod.

MarPlo Mesaje: 4343
BloodRazor scrie:Am reusit sa fac sa functioneze scriptul gen CMS
Toate bune si frumoase, functioneaza perfect ...
Daca apare undefined variable, inseamna ca variabila e accesata inainte sa fie definita, sau cauza e prin ce modificari ai facut. Asta tu stii.
Incearca sa intelei logica codului, ce fac diferitele functii si unde sunt definite variabilele.
Scriptul asa cum este functioneaza fara erori, are destule explicatii pentru cine vrea sa invete.

Subiecte similare