problema in css

Coduri intrebari, probleme legate de HTML, XHTML si CSS
Wayn3
Mesaje: 111

problema in css

salut .. am o pagina cu un meniu pe partea stanga si as vrea sa pun continutul paginii pe centru ...
folosesc css cu proprietatile :

Cod: Selectaţi tot

#page {
float:center;
background-color:white;
border:0px solid #DDDDDD;
text-align:left;
}
#page {
margin:0 auto;
padding:0 8px 40px;
width:600px;
}
cu acest cod nu prea imi iese .. cand adaug imi apare pe centru continutul paginii .. dar partea meniului se duce mai in jos
ce am gresit ?

MarPlo Mesaje: 4343
Nu exista corect float:center;.
Daca vrei sa se duca in stanga, la meniu trebuie float:left;

Wayn3 Mesaje: 111
da .. dar n-am probleme cu meniul .. el este in stanga .. problema e ca vreau sa pun pe mijlocul paginii , continutul . iar cand adaug continutul ... deci uite asta e problema http://img245.imageshack.us/i/50731885.jpg/" target="_blank .. uitati deci problema este ca acea parte din meniu se duce in jos .. si nu stiu cum sa asez continutul paginii pe centru fara sa deranjeze meniul

MarPlo Mesaje: 4343
In codul HTML incearca sa scrii intai codul pt. meniu si apoi pt. restul ce vrei sa apara in centru.

Wayn3 Mesaje: 111
daca fac asa ... meniul va fi in regula .. dar apoi continutul apare in centru dar sub meniu ...

Wayn3 Mesaje: 111
nici o rezolvare nu s-a gasit ? :-??

MarPlo Mesaje: 4343
Incearca sa dai o dimensiune mai mica la cadrul ce apare dupa meniu, cam cat a mai ramas de la meniu pana in dreapta, si sa-i setezi distanta marginii din stanga putin mai mare decat latimea meniului.

Subiecte similare