Problema Script comentarii cu paginare

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
The_asylum
Mesaje: 5

Problema Script comentarii cu paginare

Am descarcat si eu acest " Script comentarii cu paginare "si nu imi merge imi apare in pagina dar cand dau click pe el nu se intampla nimik,mentionez ca nu am putut crea tabelul din browser adik:"domeniu/fisiere/creaza_tabel.php" deoarece imi da aceasta eroare:Mai precizez ca tabelul l-am facut manual am introdus codul SQL direct in baza de date ca altfel mai aparea niste erori asa nu mai apare erori dar la click pe ele nu se acceseaza nimik:(.
Error 500!
/fisiere/creaza_tabel.php
Internal Server Error!

Acum vreau sa styu am facut eu ceva gresit ori serverul lor e configurat gresit.
pagina e aceasta:http://www.desprepc.dap.ro/atractii.php in josul paginii am comentariul dar nemergand am introdus un chat sub el!!!
Astept un raspuns daca ma poate ajuta cineva.
Va multumesc! :roll:

MarPlo Mesaje: 4343
Error 500 e de la server, dar cauza ca nu apare nimic cand apesi pe "Adauga Comentariu" e faptul ca nu e inclus in pagina fisierul cu functii JavaScript pentru scriptul de comentarii.
Acele functii sunt in "fisiere/functii.js", dar pe server unde e adaugat scriptul nu se gaseste directorul "fisiere" cu acel fiser JS.

The_asylum Mesaje: 5
Ok,deci ce trebuie sa fac mai exact ca sa mearga???ori nu il pot face sa mearga ,da-mi un raspuns sa styu daca ma mai chinui la el sa fac ceva sau il las asa(adik o sa il scot daca nu va functiona)

The_asylum Mesaje: 5
MarPlo scrie:Error 500 e de la server, dar cauza ca nu apare nimic cand apesi pe "Adauga Comentariu" e faptul ca nu e inclus in pagina fisierul cu functii JavaScript pentru scriptul de comentarii.
Acele functii sunt in "fisiere/functii.js", dar pe server unde e adaugat scriptul nu se gaseste directorul "fisiere" cu acel fiser JS.
Deci cu alte cuvinte nu voi reusi sa il fac sa mearga cauza fiind de la server sa inteleg?

claUdiu Mesaje: 313
Nu! Deci: Tu candai descarcat scriptul ti-o dat un fisier, de ex: Commentari. Tu acolo ai mai multe. Printre care si un fisier pe nume FISIERE. Deci: Mai descarca o data scriptul de commentari si uploadeza pe server TOT, dar TOT ce e in acel fisier descarcat.
Se spune ca...."omul tot invata in viata". Dar...Totusi...Trebie sa ne oprim undeva, nu?

The_asylum Mesaje: 5
claUdiu scrie:Nu! Deci: Tu candai descarcat scriptul ti-o dat un fisier, de ex: Commentari. Tu acolo ai mai multe. Printre care si un fisier pe nume FISIERE. Deci: Mai descarca o data scriptul de commentari si uploadeza pe server TOT, dar TOT ce e in acel fisier descarcat.
Nu styu daca e de la asta,de fapt "Fisiere este un director"cu mai multe fisiere in el dar am urcat tot ce era in arhiva.Daca e nevoi o sa il mai descarc odata si o sa il urc,orikum faza e ca eu nu am putut crea baza de date din browser "fisiere/creaza_tabel.php" ca imi dadea eroare si am facuto manual am copiat ce era in interior tabelul acela in SQL dar am vazut ca in pagina acea de "creaza_tabel.php" mai erau linii de cod iar eu nu am urcat decat ce tinea de tabelul ala.
Deci eu am pus linia aceasta de cod http://www.desprepc.dap.ro/fisiere/creaza_tabel.php.
Pe server am pus directorul "fisiere cu tot ce e in el,iar eu trebuia sa pun linia asta ca sa creez tabelul, iar cand fac asta imi da eroarea asta:
Error 500!
/fisiere/creaza_tabel.php
Internal Server Error!

In fisier contine asta:

Cod: Selectaţi tot

<?php
header("Content-type: text/html; charset=utf-8");

// Include fisierul pt. conectare-selectare baza de date
include("admin.php");

// Creaza tabelul pt. format UTF-8
$sql = "CREATE TABLE `comentarii` (pagina varchar(200), id INT UNSIGNED AUTO_INCREMENT PRIMARY KEY, nume varchar(42), email varchar(50), coment varchar(750), site varchar(77), data int(10), ip varchar(15), amail int(1) NOT NULL DEFAULT '0') CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_general_ci";
if (mysql_query($sql, $conn))
    echo '<br /><br /><br /><center><h4>
        Tabelul comentarii a fost creat </h4></center><br />'; 
else 
  echo '<br /><br /><br /><center><h4>
    Tabelul comentarii nu a putut fi creat deoarece - '. mysql_errno(). ' : '. mysql_error(). '</h4></center>'; 
  
mysql_close(); 
?>
Iar eu am pus in SQL numai:

Cod: Selectaţi tot

CREATE TABLE `comentarii` (pagina varchar(200), id INT UNSIGNED AUTO_INCREMENT PRIMARY KEY, nume varchar(42), email varchar(50), coment varchar(750), site varchar(77), data int(10), ip varchar(15), amail int(1) NOT NULL DEFAULT '0') CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_general_ci
Din tot ce contine pagina de mai sus fiind "creaza_tabel.php din directorul fisiere" asta ca sa intelegi mai bine ce am facut.

MarPlo Mesaje: 4343
Problema ca nu apare formularul cand dai click pe "Adauga comentariu" nu are legatura cu PHP si nici cu tabelul din MySQL, cauza e faptul ca functiile Javascript necesare nu sunt incluse in pagina, ori nu se gasesc la locatia specificata in cod.
In pagina ta, codul pt. includerea acelor functii e:

Cod: Selectaţi tot

<script type="text/javascript" src="fisiere/functii.js"></script>
- dar, cautand din acea locatie calea "fisiere/functii.js", apare ca nu exista.
Trebuie copiate directoarele si fisierele asa cum sunt in arhiva cu script-ul, fara modificari unde nu stii sigur ce fac.

The_asylum Mesaje: 5
Am urmat pasii exact cum sunt fara nici o modificare,am incercat si pe alte pagini scriptul dar fara reusita se pare ca nu vrea sa actioneze scriptul iar calea e pusa bine.

MarPlo Mesaje: 4343
Daca ar fi pusa bine calea si fisierul JS in directorul "fisiere", atunci, adresa:http://www.desprepc.dap.ro/fisiere/functii.js ar trebui sa afiseze acel fisier, dat la tine da eroare.
Trebuie tinut cont sa nu fie confundate / suprapuse "functii.js" de la Chat cu "functii.js" de la scriptul de comentarii, de aceea acele functii trebuie sa fie in directoare separate, sau cu nume schimbat, atat la fisiere cat si in cod.

Subiecte similare