problema script comentarii

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
razvanette
Mesaje: 4

problema script comentarii

am facut tot ce scrie in "citeste.html" si imi da eroarea asta

Notice: 256 in /home/xfilms/public_html/fisiere/afisare.php on line 41

Warning: mysql_fetch_row(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/xfilms/public_html/fisiere/afisare.php on line 42

Notice: 256 in /home/xfilms/public_html/fisiere/afisare.php on line 78

Warning: mysql_fetch_assoc(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/xfilms/public_html/fisiere/afisare.php on line 83

de la ce este ?

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Cel mai probabil nu e realizata conexiunea la MySQL in variabila $conn. Sau e ceva modificat si nu mai este inclus fisierul "admin.php" in care se face conectarea la baza de date.
Problema e legata de ne-conexiune mysql in variabila $conn, care e accesata la linia 41 si 78 in "afisare.php", dar nu stiu ce modificari ai facut de a aparut aceasta eroare.

razvanette Mesaje: 4
problema e la baza de date ..nu am niciun tabel in ea ..

MarPlo Mesaje: 4343
razvanette scrie:problema e la baza de date ..nu am niciun tabel in ea ..
Atunci trebuie creat tabelul, dupa cum scrie in instructiuni.

razvanette Mesaje: 4
sa creat tabelu da pe site imi apare asa http://www.picz.ro/show-image.php?id=54131b35c656986121c2b7a6888a5915
si nu se intampla nimic daca dau click pe "adauga comentariu" ..dc?

MarPlo Mesaje: 4343
Problema ca nu apare formularul cand dai click pe "Adauga comentariu" nu are legatura cu PHP si nici cu tabelul din MySQL, cauza e faptul ca functiile Javascript necesare nu sunt incluse in pagina, ori nu se gasesc la locatia specificata in cod, relativ la adresa paginii.
La clic pe "Adauga comentariu" se executa o functie JavaScript care trebuie sa afiseze formularul.

In pagina, codul pt. includerea acelor functii JS e:

Cod: Selectaţi tot

<script type="text/javascript" src="fisiere/functii.js"></script>
- dar, cautand din acea locatie calea "fisiere/functii.js", va apare ca nu exista.

Subiecte similare