Probleme script de comentarii

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
cicimania
Mesaje: 5

Probleme script de comentarii

am o problema cu codul php pentru comentarii, https://marplo.net/php-mysql/script_ ... rii3" target="_blank , imi da eroare de genul: undefined index :
request_uri in D:\xampp\htdocs\vega\coment\coment.php on line 4.
Line 4 fiind: $file0 = strip_tags(basename($_SERVER['REQUEST_URI'])); // Preia adresa /numele paginii curente.

Ma puteti ajuta? :D

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Problema e de la acel server PHP, e setat sa nu se foloseasca variabila superglobala $_SERVER['REQUEST_URI'].
O poti inlocui cu $_SERVER['SCRIPT_NAME'] (daca serverul permite folosirea ei), dar in acest caz, scriptul nu e bun pt. pagini care au adresa de genul ...pagina.php?zz=yyy , ci numai cu adrese fixe, fara (?zz=yyy).

cicimania Mesaje: 5
deci ce pot sa fac..sa nu mai folosesc xampp, sau ce alte optiuni as avea?

claUdiu Mesaje: 313
Pai...pe xampp cred ca faci teste, nu? Adika...cand site-ul o sa fie gata, o sa il urci pe un host nu? Daca da, atunci poti sa urci ce ai facut pana akm pe un host (platit sau gratis) si sa vezi daca merge scriptul, daca merge, te intorci pe xampp si il continui. Simplu:).
Se spune ca...."omul tot invata in viata". Dar...Totusi...Trebie sa ne oprim undeva, nu?

cicimania Mesaje: 5
Dap. merci fain pentru sfaturi

MarPlo Mesaje: 4343
Incearca sa folosesti alta versiune de XAMPP sau WampServer.
Sau vezi prin optiunile lui ceva legat de GLOBALS , $_SERVER care nu ar fi activat.

cicimania Mesaje: 5
Multzam fain de raspunsuri.
mai am o intrebare, am impartit partea de main in 2 segmente: sidebar si midlle, cum fac ca dimensiunea sidebar-ului sa o declar in functie de cea midlle, tinand cont ca midlle se modifica automat, aici postandu'se comentariile.vreau totusi ca sidebar sa aiba aceeasi dimensiune

MarPlo Mesaje: 4343
Nu prea stiu sigur ce ai facut, dar daca vrei sa setezi o dimensiune la un element dupa alta care e dinamica, se poate face cu JavaScript. Dar e mai complicat pt. cine nu stie JavaScript.
Oricum, poate te ajuta tutorialul Creare aceeasi inaltime la elemente HTML

cicimania Mesaje: 5
Am rezolvat cat de cat, nu m- am complicat cu java script. Dar am o alta problema, formularul de contact si cel de comentarii php nu imi salveaza in baza de date, sau in cazul formularului de contact nu imi trimite mail. Ci imi apare ferestra de download si imi cere sa salvez pagina. In cazul comnetariilor conexiune cu baza de date se realizeaza, deoarece imi apare continutul tabelei comentarii.Aveti vreo idee?? sugestie?:D

MarPlo Mesaje: 4343
Scriptul de Comentarii 3 nu e facut sa salveze in baza de date, ci salveaza in fisiere pe server. Cel pt. salvat in baza de date e Script comentarii cu paginare
La scriptul de contact nu stiu care sa fie problema, l-am testat acum si functioneaza.
Depinde de cum l-ai inclus, sau ce ai facut.
Are un fisier de test, pe el am incercat si merge. Copie scriptul pe server, asa cum e, fara modificari si vezi cum functioneaza, daca da vreo eroare.

Subiecte similare