Recomandare program FTP

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
patricia
Mesaje: 82

Recomandare program FTP

Ce program pt FTP imi recomandati ca incepator, de unde pot sa-l descarc si cum il setez?

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Personal folosesc Browser-ul Mozilla Firefox cu addon-ul pt FTP: FireFTP , se gaseste la adresa, URL: addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/fireftp/
(se instaleaza doar in Firefox).
- Dupa ce il instalezi, se deschide din: Tools->Web Developer->FireFTP, apoi de la meniul tip Select se alege: Create an account. In fereastra care se deschide, se adauga un nume de recunoastere la: Account Name.
Datele importante:
- la Host se adauga adresa de FTP a site-ului, de obicei: ftp.domeniu.net (sau .com, .ro, etc.).
- la Login numele pt. conectare la server prin FTP,
- la Password parola de conectare
(aceste date le primesti de la serviciul de hosting, sau cand creezi contul de FTP din CPanel)
Apoi clic OK si datele sunt salvate. Pentru conectare la contul salvat, se apasa Connect .
Mai mlte detalii despre utilizare addon-ul pt Mozilla, FireFTP la pagina: fireftp.mozdev.org/help.html .

- Am mai folosit si FileZilla (se gaseste pe net), dar am citit ca e vulnerabil la virusi, trojani; si sunt multumit cu addon-ul FireFTP din Firefox.