Script meteo: nu se mai gasesc date pentru WOEID

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
nicusorilie
Mesaje: 17

Script meteo: nu se mai gasesc date pentru WOEID

De cateva zile constat ca nu se mai pot afisa informatii meteo (pentru nici o locatie).

Am noua linie de cod:

Cod: Selectaţi tot

public $orase = '{"Bucuresti":{"woeid":868274,"cod_postal":0,"latitudine":44.4342,"longitudine":26.10297,"judet":"Bucuresti"}}';
dar se afiseaza mesajul "Nu sunt date pentru: Bucuresti , WOEID: 868274"

S-a mai schimbat ceva? Cum pot remedia si face iar sa functioneze?
Multumesc

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Datorita modificarilor facute de yahoo pentru serviciul meteo (in luna Martie 2016), scriptul de Meteo de la Yahoo de pe acest site nu mai este functional.
In urma acelor modificari, datele meteo de la yahoo pot fi obtinute prin autentificare cu un Api Key (si alta structura de cod) care se obtine prin creare unui cont de aplicatii de la yahoo.
Detalii la adresa: https://developer.yahoo.com/weather/

nicusorilie Mesaje: 17
Multumesc pentru raspunsul rapid. Am inteles.

Am aruncat o privire pe acel material si imi pare destul de complicat. Am obtinut o cheie, dar nu inteleg si un vad unde si cum sa o folosesc. Insa, mai "sap"...

Poate ca niste sfaturi, sau in masura timpului Dvs, o rezolvare a acestei probleme ar fi mai mult decat binevenita pentru toti cei care foloseau scriptul meteo. Cel mai customizabil, rapid si exact script din cate am incercat pana sa il gasesc pe aceasta.

Toate bune

MarPlo Mesaje: 4343
Am facut modificari in script-ul meteo de la yahoo de pe site ca sa functioneze cu noul format public de la ei, fara Api Key.
Il poti descarca si folosi: https://marplo.net/php-mysql/script- ... ahoo

nicusorilie Mesaje: 17
Maestre, sa-ti dea Dumnezeu sanatate!
Multumiri si respecte.

nicusorilie Mesaje: 17
Oops... pe mine ma intereseaza Bucuresti, dar pentru orice oras selectat, apare invariabil "-18 grade Vijelie" (si ceilalti parametric pe zero sau fara valoare; vezi atasament
-18Tornada.jpg
-18Tornada.jpg (30.05 KiB) Vizualizat de 1470 ori
).

Din cauza carui fapt se poate datora aceasta eroare? Cum s-ar putea remedia?

Multumesc

MarPlo Mesaje: 4343
Problema e de la serverul cu meteo de la yahoo; fac modificari sau cine stie ce lucreaza; ori poate dau datele doar prin Api Key, nu stiu.
Am testat si am vazut ca la unele apelari nu mai trimite datele meteo ci eroare. De aceea nici nu ma mai bag sa modific scriptul cand acel serviciu e instabil /schimbator.
Poate pana maine se remediaza.

Subiecte similare