Script Search in pagina

Discutii si intrebari legate de scripturi si functii JavaScript, jQuery si Ajax, cod JavaScript in general.
Alex
Mesaje: 5

Script Search in pagina

Salut. Marplo ma poti ajuta cu un tutorial la un buton de search. Am creeat un site pur html si tot caut sa adaug un search in pagina. Pagina in care doresc sa il adaug va contine o lista de melodii si ceea ce doresc eu este ca vizitatoru` cand da search dupa un anumit "termen" sa i arate mai jos o lista. Ceva gen cum e pe youtube, cand se da search afiseaza mai multe rezultate. Multumesc Anticipat,

Cu respect, Alex.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Incearca sa adaptezi la tine exemplu urmator.
- Numele la fiecare melodie trebuie sa fie intr-un <span> cu class="list"

Cod: Selectaţi tot

<div id="srch"></div>
<form action="" method="post">
 <input type="text" id="strs" /> <input type="button" value="Cauta" onclick="Srch(); return false;" />
</form>
Lista:<br/>
<span class="list">marplo.net</span><br/>
<span class="list">www.coursesweb.net</span><br/>
<span class="list">forum discutii</span><br/>
<span class="list">curs php</span><br/>
<span class="list">curs javascript</span><br/>
<span class="list">jocuri flash</span>
<script type="text/javascript"><!--
function Srch() {
  var srch = document.getElementById('strs').value;
  var rgxsrc = new RegExp(srch, 'i');
  var spntg = document.getElementsByTagName('span');
  var nr_spntg = spntg.length;
  var list = '';
  for(var i=0; i<nr_spntg; i++) {
    if(spntg[i].className == 'list' && spntg[i].innerHTML.match(rgxsrc)) {
      list += '<br/><b>'+spntg[i].innerHTML+'</b>';
    }
  }
  if(list == '') list = '0 rezultate';
  document.getElementById('srch').innerHTML = list;
}
--></script>

Alex Mesaje: 5
Multumesc Mult. Chiar aveam mare nevoie . :D

Respect, Alex. :!:

Alex Mesaje: 5
MarPlo, as mai avea nevoie de un script search care sa caute dupa o anumita lista, adica cu scriptu` care mi l.ai dat tu(e foarte bun si iti multumesc) cand dau search cauta melodiile din lista din <span> dar eu, de exemplu o sa am 50 de melodii care vor fii pune in 2 pagina iar cand vreau sa caut o melodie in pag1 adik cea principala si melodia se afla in pag2 imi da "Niciun Rezultat". Deci cum pot face sa caute dupa o lista, adica daca caut o mel care se afla in pag2 si eu sunt in pag1 sa mio arete? Sper ca ai inteles.

Multumesc inca o Data si Scuzee pentru ca tot Deranjez.

Cu stima , Alex.

MarPlo Mesaje: 4343
Cu JavaScript nu se poate cauta intr-o pagina care nu e deschisa.
Pentru asta trebuie un script de cautare cu program de pe server (cum e PHP), dar e mai complicat, depinde de structura site-ului, daca e facut doar in HTML nu merge.
O alta varianta ar fi cu Ajax, dar si asta e complicat.
Aici e site de cursuri gratuite pt. cine vrea sa invete si are nevoie de ajutor la codul scris de el.
Asa ca poate e de folos Cursul Ajax de pe site.
Ideea ar fi ca JavaScript sa preia prin Ajax continutul din pagina 2, apoi functia data mai sus sa fie aplicata si la rezultatul preluat.

Alex Mesaje: 5
Si cum pot face ideea de a prelua JavaScript prin Ajax continutul? Are legatura cu funcita load...cumva ?

Sau sa imi zici cam ce ar trebui sa studiez ...adica stiu ca JavaScript si Ajax dar mai retras .

Sii Site`ul da, e doar html dar e urcat pe un host cu baza de date .


multumesc ! :)

MarPlo Mesaje: 4343
Vezi lectiile din Cursul Ajax de pe site ca sa intelegi cum se preia continutul unui fisier prin Ajax.
Apoi, acel continut fiind un sir-text, se foloseste functii JavaScript, precum: search() ca sa vezi daca in acel sir-text este cuvantul cautat.
Pentru cine nu stie, pare complicat, dar asa se invata, incercand, exersand si cautand solutii.

cadou Mesaje: 328
Ma poate ajuta cineva cu un search ca cel de pe facebook ?

Subiecte similare