Script utilizatori inregistrare autentificare

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
Giurgiu
Mesaje: 8

Script utilizatori inregistrare autentificare

Am folosit script utilizatori inregistrare autentificare de la: marplo.net/php-mysql/utilizatori-inregistrare-autentificare-logare si primesc mesajul:

Cod: Selectaţi tot

SQLSTATE[42S02]: Base table or view not found: 1146 Table
'psoria_ego.users' doesn't exist
Trebuie sa ma creez ceva in baza de date pe server?

Am reusit sa trec de acest mesaj
Acum apare:

Cod: Selectaţi tot

 column not found  1054 uncnown column name in field list 
Multumes

MarPlo Mesaje: 4343
Salut,
Tabelele pentru script trebuie create prin apelarea fisierului create_tables.php.
Daca in baza de date aveti tabelele: users, logattempt, usersdat, useron, si msgs; stergetile.
Apoi accesati din browser fisierul "create_tables.php" (in "usrincls/") pentru crearea tabelelor in baza de date, de ex. in browser sa aveti:
//domeniu/usrincls/create_tables.php

Giurgiu Mesaje: 8
Buna ziua,
Va multumesc pentru ajutor.
Este prima mea lectie privind bazele de date !
Vina a fost a mea ca m-am grabit si nu am avut rabdare sa citesc tot ce ati scris .
Acum am vazut ca este totul scris pas cu pas.
Va multumesc

Giurgiu Mesaje: 8
Am instalat Script utilizatori inregistrare autentificare intr-o pagina php. Functioneaza dar nu stiu cum sa fac legatura mai departe cu site-ul de baza.
Dupa inregistrare sau autentificare , doresc sa imi apara o anumita pagina html sau php .
1.Unde trebuie sa scriu adresa noii pagini?
2. Cum se face partajarea pentru ca utilizatorii inregistrati sa poata avea acces la anumite pagini iar cei nelogati numai paginile de baza
Multumesc

MarPlo Mesaje: 4343
1. Pentru redirect la o anumita pagina dupa inregistrare /logare, inlocuieste in fisierul "functions.js" (din usrjs/) aceasta linie de cod:

Cod: Selectaţi tot

if(response.search(texts['lout'])>=0) window.location.reload(true);
Cu acest cod (adauga adresele de pagini la care sa faca redirect):

Cod: Selectaţi tot

if(response.search(texts['lout'])>=0) window.location.reload(true);
if(response.search('efectuata')>=0) window.location ='https://nume_site.ro/pagina.php'; //redirect after registration
if(response.search('id="loged"')>=0) window.location ='https://nume_site.ro/pagina_2.html'; //redirect after loged


2. Pentru partajarea accesului, vezi in instructiuni:
Modul prin care se poate determina afisarea in site a unui continut daca utilizatorul este autentificat si alt continut daca nu e autentificat

Se poate face prin verificarea existentei variabilei $_SESSION['username'].
<?php
if(isset($_SESSION['username'])) {
echo 'Executa un cod daca utilizatorul este autentificat';
}
else {
echo 'Adauga alt cod pt. neautentificati';
}
?>

Subiecte similare