Site wordpress hacked

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
Mezuky
Mesaje: 11

Site wordpress hacked

Salut. Am un site, host si domeniu platit si folosesc scriptul wordpress. Azi acesta a fost spart, avea un redirect catre un alt site. Redirectul era pus intr-un fiser HTML dar l-am sters.Cautand in forumul site-ului in care eram redirectionat am gasit un topic cu parola, numele, setul de caractere pe care le aveam la site. Cum pot sa impiedic sa nu se mai intample asa ceva, si cum a facut respectivul sa imi afle parola la baza de date caci eu nici nu am auzit vreodata de site-ul unde eram redirectionat.
PS: parola bazei de date era una grea de ghicit cu litere, cifre si caractere speciale.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Am putine cunostinte despre CMS-ul Wordpress, dar din ce am citit pe alte forumuri, cauza de "wordpress hacked" e cel mai adesea diferite plugin-uri, addon-uri instalate in el.
Ca sa nu se mai intample, cred ca trebuie sa stergi plugin-urile (sau alte scripturi) luate din surse nesigure, sa schimbi parolele, si sa instalezi doar cateva, 2-3 care stii ca sunt sigure.

- Daca sunt si alte cauze /solutii, poate stie altcineva.

MelecaCristian Mesaje: 176
am patit si eu asa am salvat lista de pluing-uri si am reinstalat platforma wordpress fisierul sa raspandit in alte fisiere din site daca continua sa se redirectioneze.
„Uneori o greşeală poate fi tot ce este necesar pentru o realizare valoroasă.” — Henry Ford

Subiecte similare