Utilizare date json de la openapi

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
sterica
Mesaje: 285

Utilizare date json de la openapi

Salutare,

Incerc sa introduc in propriul meu tabel mysql datele unor societati, facand acest lucru automat, fara a mai fi nevoit sa completez cu numele juridic, adresa, etc, vreau sa completez doar CIF-ul. Pentru a face acest lucru mi-am facut un cont pe openapi.ro, am primit o cheie pe care o pot folosi sa generez date despre firme.

Am un form cu un input unde scriu CIF-ul dupa care vreau sa il verific prin openapi.ro si sa indroduc doar o parte din datele primite de la openapi.ro in tabelul meu.
Aici se pot face verificarile firmelor: https://
openapiro.docs.apiary.io/#reference/informatii-despre-companii/bilanturi/bilanturi-listare?console=1

Iar aici este un cod php care (banuiesc) ca genereaza aceste date:

Cod: Selectaţi tot

<?php
$ch = curl_init();

curl_setopt($ch, CURLOPT_URL, "https://api.openapi.ro/api/companies/10188824/balances");
curl_setopt($ch, CURLOPT_RETURNTRANSFER, TRUE);
curl_setopt($ch, CURLOPT_HEADER, FALSE);

curl_setopt($ch, CURLOPT_HTTPHEADER, array(
  "x-api-key: ysRvLrj......."
));

$response = curl_exec($ch);
curl_close($ch);

var_dump($response);
Datele returnate de openapi.ro, sunt in format json.
Cum pot genera in form-ul meu ceea ce genereaza openapi si sa inserez in tabel?

Multumesc!

MarPlo Mesaje: 4343
Salut,
Nu stiu despre openapi si ce date returneaza, dar, in general in php pentru a lucra cu date in format json, se aplica functia: json_decode($sir_json, true) care transforma datele in format json din $sir_json intr-un array.
Apoi, se pot utiliza datele ca in orice array in php; se poate parcurge cu foreach().

De exemplu, la ce ai tu, poti face asa ca sa vezi cum e array-ul cu datele primite, apoi lucrezi cu cheile si valorile din array cum stii:

Cod: Selectaţi tot

//your curl code...

$response = curl_exec($ch);
curl_close($ch);

$response = json_decode($response, true);
echo '<pre>'; var_export($response);

Subiecte similare