Confirmare înregistrare prin email.

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
bvlucretiu
Mesaje: 88

Confirmare înregistrare prin email.

In fisierul bazadb.php dacă
(// Daca e 0 va cere confirmarea inregistrarii la adresa de e-mail folosita la inregistrare
// Daca valoarea este 1, utilizatorul se poate autentifica imediat dupa inregistrare */
$aprobat = 1;)
variabilei $aprobat îi dau valoarea "0" îmi apare mesajul "Exista o problema, verificati daca ati introdus corect datele. " este vreo problema la setările serverului ptr ca nu-mi trimite cererea de confirmarea la adresa de email specificată.

MarPlo Mesaje: 4343
Scriptul foloseste functia mail() pt. a trimite datele la o adresa de e-mail. Dar aceste date sunt transferate de php la un server de email.
Eroarea apare de obicei cand functia mail() nu e activata sau nu este instalat si un server de mail.
Administratorul serverului iti poate spune daca poti folosi functia mail() sau e vreo problema cu ea.

bvlucretiu Mesaje: 88
Din "Outlook" pot folosi functia mail cred ca ceva modificari ar trebui facute la "Apache", sau stiti ce ar trebui facut sa activez aceasta functie?

MarPlo Mesaje: 4343
Outlook are propriul sistem de email care nu are treaba sau legatura cu apache.
Apache nu trimite singur mail-uri, ci, la fel cum e necesar sa fie instalat modulul php ca apache sa se poata lucra cu php, asa trebuie sa-i fie instalat si configurat un server de e-mail. Dar cum se face asta, nu stiu.

Subiecte similare