Exercitiu cu CodeIgniter, Pagina simpla cu produse

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
patricia
Mesaje: 82

Exercitiu cu CodeIgniter, Pagina simpla cu produse

Am inceput de curand sa invat CodeIgniter , trebuie sa fac un exercitiu simplu, dar nu prea inteleg enuntul.

1. Pagina de listari:
Tabele de listare pentru produse, categorii:
Adaugare produse:
Nume produs, pret, categorie ( faci o tabela in baza de date pentru asta cu ID, nume, pret, category_ID );
Editare produse acelasi campuri, doar ca le populezi cu ce ai in baza de date.
Adaugare categorie:
nume categorie ( faci o tabela categories, cu ID, nume );
2. Listare useri, sa avem ultima coloana din tabela numita "actions", si sa aiba edit doar pentru user-ul logat ( verifici daca id-ul din sesiune == id-ul user-ului pe care il listezi, daca da, afisezi link pentru edit ).
3. Listare produse, cu coloana de "actions" unde sa avem edit/delete cu link-uri pe ele.

Din ce inteleg eu de aici, in baza de date trebuie sa am doua tabele: "produse" si "categorii" (si "useri" pt. utilizatori), dar nu inteleg exact ce imi cere enutul din:
- "Tabele de listare pentru produse, categorii:"
Inteleg ca trebuie sa afisez informatiile despre produse preluate din tabele, dar nu inteleg la ce se refera restul cerintelor.
Daca ati mai facut asta si intelegeti ce cere enuntul va rog sa imi explicati si mie, nu vreau sa imi dati explicatii de cod cum sa rezolv cerintele, ci cum sa arate aceasta pagina din punctul de vedere al unui posibil utilizator care viziteaza aceasta pagina (adica ce trebuie sa vada pe pagina , si cum poate interactiona cu pagina).
Din enunt inteleg ca poate sa faca anumite chestii daca e logat sau nu.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Nu stiu cum se face asta cu CodeIgniter, dar, inteleg ca pagina trebuie sa arate cam asa, ca descriere.
Un tabel HTML in care apar produsele din baza de date, la fiecare rand sa aibe: Nume produs | Pret | Categorie .
Cand utilizatorul e autentificat (daca exista sesiunea cu el), in tabelul HTML mai apare o coloana (Actions) cu butoane: Edit /Delete la fiecare rand /produs.
- Mai departe (ceea ce nu face parte din exercitiu), acele butoane sa deschida pagina de Editare /Stergere produs respectiv.

Subiecte similare