incarcare pagina specificata

Discutii si intrebari legate de scripturi si functii JavaScript, jQuery si Ajax, cod JavaScript in general.
yo_kata
Mesaje: 1

incarcare pagina specificata

Salut!
Am facut un script inregistrare/autentificare folosind ajax...totul a iesit ok...doar ca atunci cand ma logez,imi apare mesaj de confirmare ca is logat insa >>>

if(isset($_SESSION['nume'])) {
print "<b class='links'>Wellcome ".$this->user()." </b><br/><a class=\"links\" onclick=\"makerequest('logout.php', 'raspuns')\">Logout</a><br/>";
print '<a href="chat.php#_" class="links" onclick="return hs.htmlExpand(this, { objectType: \'ajax\'} )">Chat</a>';
}
else {
print '
<a class="links" onclick="makerequest(\'reg.php\', \'raspuns\')">Register</a>
<a class="links" onclick="makerequest(\'login.php\', \'raspuns\')">Login</a>
';

}

// daca nu reincarc pagina , nu mi se schimba starea din conditia de mai sus...
si m-am gandit sa fac o chestie externa...sa pun conditia de mai sus in alta pagina care a fie incarcata la secunda cu o functie intr-un div... acum problema e ca nu prea am idee de unde sa incep...

MarPlo Mesaje: 4343
Intr-un DIV poate fi incarcata cu Ajax. Ideea ar fi asa:
1. Datele de logare din formular sunt trimise la o functie Ajax, apoi un "return false" ca sa nu se incarce adresa de la action="...".
2. Functia Ajax trimite datele la scriptul PHP, iar raspunsul primit il incarci cu JavaScript (document.getElementById('id_tag').innerHTML) in orice tag html vrei.

- Daca insa nu stii Ajax, recomandarea e sa studiezi cele cateva lectii de la Cursul Ajax.

Subiecte similare