JavaScript - jQuery - Ajax

  1. Ferestre Ajax 1422 1

    » cadou
    Am cautat si pe google si pe forum/site si nu am gasit ceea ce vroiam.
    Nu stiu exact daca se numeste asa, dar eu cred ca asa se numeste: ferestre...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Pentru astfel de Ferestre Ajax poti folosi script-uri JavaScript denumite lightbox , sunt mai multe modele, unele cu jQuery.
    Gasesti pe net,...


  2. » steell
    Avatar utilizator
    salut marplo. la pagina Lucrul cu getElementById , la partea cu childNodes, sub codul acela sursa este explicatia codului, insa nu cred ca este...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Sallut
    Explicatia e ca si textul din tag e considerat element /obiect copil in acel tag.
    De exemplu, in acest cod HTML:
    <div id= ex2 > -...


  3. » MelecaCristian
    Buna prieteni,
    Am un script ce modifica date in iframe si asi dori ca unele ferestre iframe sa nu le ieie in calcul de ex:

    Cod ce il modifia...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Incearca sa aplici modificarile din instructiunea for() doar la iframe-urile care nu au id-ul unde vrei sa nu modifici.
    De exemplu:
    for(var...


  4. » MelecaCristian
    Buna
    Am o problema, nu prea stiu eu multe despre ajax chiar acum am observat cateva calitati ale sale.
    Codul de mai jos extrage date dintr-un feed...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Din ce stiu si am incercat, nu merge sa accesezi prin Ajax, pagini /adrese URL de pe un domeniu pe altul, din motive de securitate a traficului....


  5. » trif
    Avatar utilizator
    Salut, am si eu o mica problema si nu stiu cum sa o rezolv.
    Am scripturile acestea:
    javascript
    <script type= text/javascript >
    function...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Dupa cum ai in script, cautarea se face cu functia lookup(). Deci, apelezi functia asta la butonul prin care vrei sa faci cautarea, sau la...


  6. » george551
    salut,
    As vrea la acest script o mica modificare: as dori ca initial textul sa fie ascuns apoi sa poata fi afisat.
    <script type= text/javascript...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Saut
    Se poate ascunde un element in pagina folosind CSS style: display: none; , doar il adaugi in acel tag, sau in fisier extern .css (vezi lectiile...


  7. » patricia
    Buna,
    Am incercat un script: in pagina sunt mai multe imagini, sub fiecare imagine exista un div al carui continut este pretul produsului afisat in...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Buna,
    In script-ul dat de tine e gresala de sintaxa la:
    for(var i>aux2.length;i=0;i--)
    Corect vine asa:
    for(var i=0; i>aux2.length; i--)...


  8. » george551
    Salut,
    Am implementat codul de pe acest site pentru a afisa elemente :
    <script type= text/javascript ><!--
    $(document).ready(function()...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Daca vrei sa inregistrezi pe server numar click-uri pe buton, trebuie sa folosesti o functie Ajax care acceseaza un script PHP pe server care...


  9. » iClimax
    Salut,
    Sunt incepator-incepator deci e posibil sa ma incurc, sau sa nu ma exprim clar, dar:
    Ma intereseaza un slider de pagini, si am trei...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Prea mult cod de studiat, cu o gramada de date. Nu-i pricep logica.
    Probabil trebuie si un fisier index.php cu cod PHP in directorul page/ , dar mai...


  10. » Skeptic
    Salut
    Am o problema la o pagina web, as vrea cand dau click pe Noutati EEI sa imi apara Content2 deasupra de Content1 si invers , si daca am mai...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Daca ai deja mai multe continuturi in pagina, fiecare in element /tag HTML separat, si vrei sa muti un anumit continut la inceput, se poate...


  11. » patricia
    Am incercat o functie care sa mute un DIV in pagina la anumite coordonate.
    Problema e ca nu functioneaza cand incerc sa atribui lui...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Codul din instructiunea for() din acea functie face el=null , trebuie definita iar variabila el cu elementul HTML (dupa for()), sau preluata de la...


  12. » patricia
    Ce inseamna aceste proprietati in JavaScript ?
    element.offsetLeft
    element.offsetTop
    element.offsetParent
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Din testele pe care le-am facut am vazut ca offsetParent returneaza elementul parinte principal.
    - offsetTop returneaza distanta verticala fata de...

  13. Meniu glisant 1222 1

    » patricia
    As dori un cod cat mai simplu si clar pentru creearea unui meniu glisant; sunt incepatoare si am gasit cateva variante dar mi se par
    prea incarcate.
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Nu am un astfel de script. Poate totusi gasesti pe net ceea ce cauti, cautand meniu glisant sau in englez: sliding menu .
    - Se poate face si...


  14. » steell
    Avatar utilizator
    Salut marplo.
    Vreau sa fac un joc in JavaScript (Hanoi Tower , daca il sti).
    Am o variabila = 0
    Vreau ca atunci cand un element ete tras si...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Nu ma pricep la crearea de jocuri, iti pot da raspuns la intrebari cu niste exemple pe care le poti aplica /adapta cum stii la scriptul tau....


  15. » steell
    Avatar utilizator
    Salut marplo
    Am vazut pe site ca atunci cand dau inregistrare se deschide in pagina o fereastra cu formularul de inregistrare.
    Ceea ce vreu sa stiu...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Acel tip de fereastra deschisa in pagina (sau acel effect) poarta generic denumirea de lightbox .
    Gasesti pe net diferite script-uri si...


  16. » patricia
    Am incercat un script:prin intermediul unei liste de selectie sa schimb o imagine.
    Am incercat prin doua metode, una dintre ele nu a functionat (am...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Ca sa preiei optiunea selectata dintr-o lista Select, se adauga evenimentul in tag-ul <select> (de regula onchange ).
    In tagul...


  17. » patricia
    Care e diferenta dintre metoda cross-browser si adaugarea evenimentelor prin adaugarea in eticheta html dupa metoda veche, e vreuna din ele mai...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Exista mai multe metode de inregistrare evenimente in JavaScript, cunosc 3.
    1. Cea mai putin folosita este aceasta:...


  18. » steell
    Avatar utilizator
    salut.
    am urmatorul script

    <SCRIPT LANGUAGE= JavaScript >
    function crem(){
    document.bgColor= #deb887 ;
    }
    function negru(){...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Explicatia poate fi ca acel script e gresit :) .
    Ca sa modifici culoarea de fundal (background) la un element, cu JavaScript, se foloseste...


  19. » steell
    Avatar utilizator
    salut
    Scriptul are si JS si PHP, asa ca am postat aici.
    Deci, vreau ca atunci cand apas pe un span cu class= retine textul din acel span sa se...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    JavaScript nu creaza Sesiune pe server, intai se executa codul PHP pe server, e adaugat in pagina, apoi in browser se executa JavaScript. Deci...


  20. » patricia
    Am incercat pentru doua div-uri cu doua clase div1 si div2 sa interschimb valoarea atributelor class prin obiect.className= valoare dar nu...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Cu obiect.className se poate prelua si modifica valoarea atributului class .
    Problema in scriptul de mai sus e position:absolute; setat in CSS, ceea...


  21. » patricia
    am incercat sa scriu un mic script,in pagina la apasarea fiecarui buton ar fi trebuit sa se deschida cate o fereastra pop-up
    ce inacarca cate o...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Problema e putin mai complicata. Ar trebui asociata fiecare imagine cu butonul care sa o deschida (prin ID sau text-ul de la value ), iar la...


  22. » MelecaCristian
    Buna marplo, am si eu o mica problema nu reusesc sa pun la variabila cm_movie_id url-ul curent al pagini :)
    Dar el sa nu se schimbe daca codul este...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Cu window.location (sau window.location.href ) se obtine adresa URL a paginii curente. JavaScript nu retine datele de la o pagina a alta, si...


  23. » patricia
    Exista reguli stricte privind ordinea scripturilor javascript dintr-o pagina? Daca da, as dori sa stiu de unde pot sa le aflu macar
    pe cele mai...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Personal nu cunosc astfel de reguli.
    Cred ca script-urile trebuie scrise in ordine in functie de variabulele pe care le folosesti, adica, o...


  24. » hi_ella
    Salut Marplo,
    Se pot apela mai multe functii in tagul body la incarcare ?
    <body onload= javascript:nume_functie >
    Multumesc anticipat.
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    O metoda ca sa apelezi mai multe functii intr-o instructiune, e sa adaugi /apelezi acele functii intr-o alta functie care va fi adaugata...


  25. » Skeptic
    Am inceput ca cateva zile sa ma uit peste cursul de javascript, nu am atata timp sa invat toata ziua pentru ca sunt la munca .
    Am scriptul :...
    Ultimul mesaj » Skeptic
    Gata m-am prins unde am gresit , dupa else am inceput sa pun dinou if(ora>21) si imi aparea in pagina de 2 ori mesajul . Am inteles acuma, ms.

Permisiunile forumului

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum