Mailer - Script PHP trimitere date prin e-mail (Modificare)

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
Pigmy
Mesaje: 11

Mailer - Script PHP trimitere date prin e-mail (Modificare)

Salutare, dupa cum spune si titlul, doresc si eu o modificare la scriptul de pe site si mai exact de aici.
Tot ce vreau sa fac...sa am un selector de genul:

Cod: Selectaţi tot

<select size="1">
<option value="propietar@yahoo.com">Proprietar</option>
<option value="administratori@yahoo.com">Administratori</option>
</select>
Iar daca selectez "Propietar" sa se duca pe aceea adresa, se poate? Va rog frumos.
* E vorba de scriptul ce ruleaza cu html si php, multumesc!!!

MarPlo Mesaje: 4343
Acesta este codul modificat, din fisier-ul "mail.php", aflat in arhiva cu script-ul pe care l-ati mentionat la link:

Cod: Selectaţi tot

<?php 
// De la https://marplo.net

$trimis = 0;		// Variabila prin care se determina afisarea formularului
// Verifica dacca sunt primite prin post datele necesare
if (isset($_POST['nume']) && isset($_POST['to']) && isset($_POST['email']) && isset($_POST['message'])) {
  // Preia datele din formularul HTML
  $to = $_POST['to'];
  $name = $_POST['nume'];
  $email = $_POST['email'];
  $message = $_POST['message'];
  $content = 'De la: '.$name."\n"
		  .'Mesaj: '.$message;
  $subject = 'Mesaj de pe site';
  $from = 'From: '.$email;
echo $to.'<br>'. $subject.'<br>'. $content.'<br>'. $from;exit;//////
  // Trimite datele pt. email si afiseaza mesajul de confirmare sau eroare
  if (mail($to, $subject, $content, $from)) {
    $trimis = 1;
    echo '<center><p>Stimate/a <strong>'.$name.'</strong>, mesajul dv. a fost trimis cu succes, veti primi raspuns cat mai curand.</p>
<p>Va multumim pentru interesul acordat.</p>
              <p><a href="javascript:history.back();">&Icirc;napoi</a> <br /><br /> Sau viziteaza: <a href="https://marplo.net">MarPlo.net</a></p></center>';
  }
  else echo '<h4>Eroare: Serverul nu a putut expedia mesajul prin e-mail</h4>';
}

// Afiseaza formularul
if ($trimis===0) {
  echo '<script src="verifica.js"> </script>
<center>
<div id="form_mailer">
<form id="mailer" name="mailer" method="post"  onsubmit="return Validate()" action="'.$_SERVER['PHP_SELF'].'">
   <label for="nume">Nume : </label>
      <input type="text" name="nume" id="nume" size="18" maxlength="40" /><br />
   <label for="email">E-mail : </label> 
      <input type="text" name="email" id="email" size="18" maxlength="40" /><br />
   <label for="to">Catre : </label> 
      <select size="1" name="to" id="to">
<option value="propietar@yahoo.com">Proprietar</option>
<option value="administratori@yahoo.com">Administratori</option>
</select><br />
   <label for="message">Scrieti mesajul : </label><br />
      <textarea name="message" id="message" cols="35" rows="6"></textarea>
   <br /><a href="https://marplo.net" style="font-size:8px; color:#eaeafe;" title="Cursuri Jocuri Anime" target="_blank">cursuri jocuri anime</a><br />
      <input name="sterge" type="reset" id="sterge" value="Sterge" /> &nbsp; &nbsp; 
      <input type="submit" value="Trimite" id="submit" />
   </form>
</div>
</center>';
}
?>
-Pentru alte modificari, incercati intai sa faceti dv. ceva si postati ce ati facut si unde nu va-ati descurcat.

Pigmy Mesaje: 11
MarPlo, eu am zis pentru script-ul HTMl ce ruleaza cu acela php, nu acela php direct...de aceea nu stiu sa fac pentru HTML...pentru PHP era mai usor direct, dar e vorba ca in html am formularul si in php se trimit datele...
Multumesc de timp-ul acordat!

MarPlo Mesaje: 4343
Eu am modificat scriptul de la pagina pe care ai mentionat-o (desii nu am vreo obligatie), singur ai scris urmatoarele:
Salutare, dupa cum spune si titlul, doresc si eu o modificare la scriptul de pe site si mai exact de aici.
Am vazut pagina in care ai pus acel script, daca ai fi lasat si link de unde e script-ul acordam timp si pentru aceasta modificare, ca fiind rezultatul bunului simt.

Incearca sa-l modifici singur, daca nu vrei sa-l folosesti /adaptezi pe cel pe care l-am modificat; iar unde nu te descurci, posteaza ce ai facut si ce nu functioneaza sau erori, daca apar.

MarPlo Mesaje: 4343
Uite, ca sa fie cu bine spre ajutor (ca poate o sa ajuti si tu pe altii), poti face acea modificare in script-ul "Formular de contact" urmand pasii urmatorii :

1. In codul HTML al formularului adaugi:

Cod: Selectaţi tot

 Catre: <select size="1" name="to" id="to">
  <option value="propietar@yahoo.com">Proprietar</option>
  <option value="administratori@yahoo.com">Administratori</option>
 </select><br />
2. In fisierul "contact.js", unde e codul:

// Creaza datele care trebuie trimise la ajax (fisierul.php cu datele catre el)
var datele = 'nume='+numele+'&email='+emailul+'&subiect='+subiectul+'&mesaj='+mesajul+'&anti_spam='+cod_as+'&anti_spam1='+cod_as1;


- Inlocuesti cu acesta:

Cod: Selectaţi tot

  // Creaza datele care trebuie trimise la ajax (fisierul.php cu datele catre el)
  var  datele = 'nume='+numele+'&email='+emailul+'&to='+to+'&subiect='+subiectul+'&mesaj='+mesajul+'&anti_spam='+cod_as+'&anti_spam1='+cod_as1;
3. Iar in fisierul "contact_mail.php", unde e linia de cod:

$to = 'adresa_dv@de.mail'; // Adresa de e-mail la care va fi trimis mesajul

- O inlocuesti cu:

Cod: Selectaţi tot

$to = isset($_POST['to']) ? $_POST['to'] : '';
Succes

Subiecte similare