Problema redimensionare pagina web pe sisteme diferite

Coduri intrebari, probleme legate de HTML, XHTML si CSS
nicuzbona
Mesaje: 5

Problema redimensionare pagina web pe sisteme diferite

Salut.
Am facut o pagina web, totul ok pana merg la un PC mai vechi cu win xp si imi accesez site-ul. La acest PC width -ul site-ului era de 90% ( banuiesc, decoarece era foarte mare). La PC-ul unde am facut siteul, width-ul era de 1000px ( pentru ca asa l-am setat sa fie). De ce aceasta transformare?

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Depinde cum ai setat dimensiunile si marginile in css, pentru body si elementul principal in care e tot continutul.
Daca valoarea e in pixeli (px), aspectul ramane fix, daca e in procente (%) se ajusteaza dupa marimea ferestrei, daca e in "em" se ajusteaza in functie de tipul browser-ului.

nicuzbona Mesaje: 5
Am inteles. Si care metoda sa folosesc pentru a nu mai avea aceasta problema ? % sau em ?

MarPlo Mesaje: 4343
Din experienta, pentru dimensiuni si margini folosesc procente, pentru 'padding' si 'font-size' aplic "em'.
Se poate combina, de exemplu, o lungime maxima si minima 'em' sau pixeli, si lungimea variabila in procente.

Cod: Selectaţi tot

#element {
  margin: 1em auto;    /* sau: 5px 1% */
  width: 95%;
  max-width: 55em;
  min-width: 400px;
}
- Dar nu e ceva standard, se seteaza in functie de designul folosit si cum vrei sa apara. In procente e avantajos ca se poate vedea bine si pe dispozitive mobile (notebook, telefon).
- Valorile in 'em' sunt mai dificil de controlat fiindca acea dimensiune e influentata si de cea a elementelor parinte, dar treptat se invata.

Subiecte similare