reactualizare date fara reflesh

Discutii si intrebari legate de scripturi si functii JavaScript, jQuery si Ajax, cod JavaScript in general.
Avatar utilizator
trif
Mesaje: 500

reactualizare date fara reflesh

salut, as dori sa stiu cum s-ar face sau daca este un script care sa imi verifice baza de date si in functie de rezultate sa imi schimbe si pe pagina dar sa nu trebuiasca sa se dea reflesh. adica sa se modifice anumite date cum este de exemplu pe facebook in partea dreapta sus (la varianta noua). astept raspuns. multumesc anticipat. cu stima trif
M-am hotarat!
De ce sa fiu trist?
Oricum nu intereseaza pe nimeni...!
Mai bine sunt fericit si ii enervez pe toti cu fericirea mea!
http://www.cantaricrestine.ro
---> cu stima Trif

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
In principiu, adaugarea de date de pe server in pagina fara refresh se face cu Ajax.
Daca vrei ca datele sa fie verificate si reactualizate la un anumit interval de timp, se poate aplica functia setInterval() , ca sa apeleze o functie Ajax care acceseaza un fisier PHP de pe server, iar cu raspunsul primit rescrie datele in pagina.
Scriptul PHP preia datele primite, face verificare in baza de date, apoi, cu "echo" returneaza raspunsul /datele ce trebuie trimise inapoi la functia Ajax.

- Despre Ajax, vezi cursul Ajax de pe site, sau lectiile de la Curs Javascript -> jQuery.
- Despre setInterval() e un tutorial la pagina: setTimeout() si setInterval().

Subiecte similare