JavaScript - jQuery - Ajax


  1. » trif
    Avatar utilizator
    Buna ziua,
    In codul de mai jos imi preia automat ce scriu in fname.
    Denumire: <input type= text id= fname onkeyup= myFunction() >
    <input...
    Ultimul mesaj » trif
    Avatar utilizator
    Buna dimineata,
    Merge perfect. Am modificat un pic parte asta: / +/g cu asta: / /g pentru ca sa inlocuiasca orice caracter care nu e numar sau...


  2. » trif
    Avatar utilizator
    Buna ziua,
    Vreau sa fac un calcul dar un numar din calcul trebuie luat din #id <p id= total_product2 > iar al doilea este statitc adica il pun...
    Ultimul mesaj » andras
    Eu am inteles ca vrea sa preia continutul tag-ului (100) intr-o variabila PHP, caz in care s-ar potrivi o functie ajax().


  3. » andras
    Salut,
    Cum fac UPLOAD un fisier pe server direct din ajax (fara form)? Numele fisierului este transmis catre ajax() printr-o variabila (ex: var v1 =...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Nu stiu daca se poate incarca fisier din pagina pe server fara <form>, poate cu obiectul JS FormData, dar nu l-am folosit. Despre...


  4. » ionatan
    Avatar utilizator
    Salut,
    Am un tabel cu cateva coloane in care preiau din baza de date in urnma unei interogatii sql toate coloane si randurile sunt editabile cu...
    Ultimul mesaj » andras
    Codul pus de tine la sectiunea case load :
    <?php 
    $cantitate = $records ;
    $pretunitar =  $records ;
    $valoare = $cantitate * $pretunitar;...


  5. » andras
    Salut,
    Din ajax() imi rezulta randurile unui tabel html:
    <?php
    $re_html ='';
        while($rand = mysql_fetch_assoc($rezultateistoric)) {...
    Ultimul mesaj » andras
    Ca de obicei solutiile date de tine ma ajuta mult. De dimineata ma chinui sa gasesc o varianta. Multumesc mult.


  6. » evident
    Avatar utilizator
    Am scriptul
    <script>
    function blockToggle(type,blockee,elem){
    var conf = confirm( Press OK to confirm the ' +type+ ' action on user <?php...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Daca raspunsul e null inseamna ca in documentul html nu ai acel element cand se executa functia. Ori il adaugi in codul html, ori eviti eroarea...


  7. » adrian_ady
    Salut,
    inainte sa intru pe forum am incercat singur sa adaug un select cu mai multe optiuni $limit in subiectul Afisare in sens descrescator imagini...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    In php nu poti folosi valori /variabile din javascript fiindca php e server-side si se executa pe server inante de a apare cod html/css/javascript in...


  8. » andras
    Salut,
    Am tot incercat dar nu reusesc: am in JS un innerHTML de genul: text <div> etc etc </div> .
    Cum preiau in variabila numai text ,...
    Ultimul mesaj » andras
    Aveam si eu o varianta : var c1 = / */.exec(confirmat1) ; dar nu functiona corect in Chrome daca sirul nu avea tag-uri.
    Varianta pe care mi-ai dat-o...


  9. » General
    Buna, nu gasesc nicaieri pe net solutionarea la problema data, pe pagina de produs unde sunt review-urile utilizatorilor este functia pagination...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Verifica in functia Ajax sa apelezi scripul php de pe server tot cu https , la fel si alte adrese URL din javascript, sau catre fisiere .js...


  10. » General
    Buna, eu am un script care fixeaza header-ul in timp ce faci scroll in jos:
    <script>
    $(function() {
    var fixblock_height =...
    Ultimul mesaj » General
    Super! Merge...Multumesc mult pentru ajutor si sfaturi!


  11. » adrian_ady
    Salut,
    am un select care preia id-ul judetelor si le afiseaza in pagina ca numele judetelor. As avea nevoie de amandoua valorile (id si nume)....
    Ultimul mesaj » adrian_ady
    In timp ce incercam varianta propusa de Andras si nu ma descurcam(numai din vina mea) am vazut raspunsul lui Marplo. Am testat, a mers din prima....


  12. » hitsasu
    Sunt nou si incepator in programare. Am incercat sa fac un joculet (m-am inspirat de pe codeacademy) dar nu merge. Concret, joculetul pune...
    Ultimul mesaj » hitsasu
    Multumesc mult!!!! De mult ma chinuiam sa-l repar!


  13. » andras
    Salut,
    Exista o posibilitate sa fac din aplicatie full screen la un browser? De obicei la oricare browser nu pot din setari sa scot linia de sus. Am...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Exista fullscreen API in JavaScript, se foloseste functia requestFullscreen() , documentatie: Using fullscreen mode .
    - Functioneaza la...


  14. » General
    Asa o situatie:
    Datele din input se trimit tot ok, si datorita la ajax pagina nu se restarteaza, dar in input ramine datele care au fost introduse...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Poti sa folosesti urmatoarea formula, in sectiunea success , cand datele au fost deja trimise, ca sa stergi individual valoare din fiecare caseta....


  15. » alexzheng
    Salut,sunt nou pe acest forum, dar tot ce am vazut imi place,ași avea si eu nevoie de câteva indicatii, trebuie sa creez aplicatia calculator de...
    Ultimul mesaj » alexzheng
    Iti multumesc frumos pentru ajutor,si in acelasi timp felicitari pentru site e SUPER.Grazie ancora!!!


  16. » adrian_ady
    Nu pot sa inteleg este cum sa iau valorile subtotalului si a totalului care nu sunt in <input> ci in <div> si sa le inserez in database....
    Ultimul mesaj » adrian_ady
    Am modificat in JS, functioneaza cu scriptul de mai jos fara sa inserez inputuri in pagina. Daca inserez inputuri ascunse fara scriptul de mai jos nu...


  17. » mybab
    Cum fac o animatie ca de exemplu cand dau click practic sa parcurga peste toate numerele(imaginar) si apoi sa se opreasca pe numerele selectate?
    Nu...

  18. Adaugare TVA 1034 8

    » adrian_ady
    Salut,
    cum se adauga functia de calcul TVA la codul urmator?

    function update_total() {
    var total = 0;
    $('.price').each(function(i){
    price =...
    Ultimul mesaj » adrian_ady
    Merge brici. Cum ne(ma) mai suporti pe aici asa fraieri? ;)


  19. » mybab
    Nu functioneaza Submit la form-ul creat dinamic in Firefox IE, dar in chrome functioneaza.
    Cum ar trebui modificat sa trimita in forma asta datele...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Daca adaugi obiectul jQuery $form cu formularul in structura documentului html, o sa functioneze si submit-ul.
    Inainte de submit() il adaugi...


  20. » andras
    Salut,
    Cind se deschide pagina user-ul trebuie sa dea click pe un <input type= text id= datapk > sa-si aleaga un parametru. Cum fac sa-l...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    O varianta mai simpla la ce vrei sa faci e sa apelezi functiile care sunt accesate la click pe acea caseta text.
    Adica, in locul unde vrei sa se...


  21. » andras
    Salut,
    in fisierul listacli.php (apelat prin <form> din prog_client.php) am un buton cu functia :
    <script type= text/javascript >...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    incearca cu functia back(). Are acelasi efect ca butonul de dat inapoi din browser.
    <script type= text/javascript >
    function inapoi(){...

  22. eroare tab 801 4

    » andras
    Salut,
    S-a mai confruntat cineva cu problema asta? Am o pagina cu 2 tab-uri. Pe local merge normal, se deschide primul tab, dar pe server se...
    Ultimul mesaj » andras
    Acum functioneaza corect. Multumesc mult, MarPlo !


  23. » andras
    Salut,
    Trimit cu ajax() catre un fisier my_ajax1( updateprogramare.php ,data_json, post ); al carui rezultat il pun intr-un div in fisierul de baza...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Cred ca iti poate fi de folos functia parseScript() din acest exemplu:
    <script>
    // this function create an Array that contains the JS...


  24. » andras
    Salut,
    am o definitie asa:
    $re_html .='<td > <a href= javascript:clicrezervare(this); class= confirmation id= confirmation...
    Ultimul mesaj » andras
    Functioneaza. Asta a fost o mare problema pentru mine pentru ca trebuie sa apelez functia clicrezervare() dintr-o bucla while din PHP, iar aceea...


  25. » andras
    Salut,
    Folosesc Ajax() din fisierul prog_client.php (my_ajax( disponibil.php ,data_json, post );), iar in fisierul disponibil.php am pus un link asa...
    Ultimul mesaj » andras
    Asta voiam de fapt sa stiu daca pot pune functia JS in pagina in care afisez rezultatul functiei ajax(). Asa am descoperit eroarea, era chiar in...

Permisiunile forumului

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum