PHP - MySQL - XML


  1. » andras
    Salut,
    Am un array rezultat din SELECT. Cind il parcurg imi dubleaza valorile rezultate. Care este cauza dublarii ? In tabela am o singura...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Daca folosesti Clasa PDO_MySQLi, seteaza valoarea proprietatii $conn->fetch sa fie assoc .
    Exemplu:...


  2. » cadou
    Salut marplo !
    Am creat acest cod de cautare pe site, dar am mici probleme cu el :
    1. De exemplu daca caut un cuvant ce se afla si in tabela de...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Problema cautarii in baza de date dupa mai multe cuvinte transmise e cam complicata.
    Ca idee, ar functiona daca cu explode() separi cuvintele din...


  3. » cadou
    Stau si ma tot gandesc cum as putea face urmatorul lucru:
    am un link de download si vreau sa fie accesat doar de cei logati si care la randul lor au...
    Ultimul mesaj » cadou
    mamaaaaa ... cam nasol ... este cam complicat ... ms de raspuns, dar cu siguranta nu voi face asa ceva ... reinventez eu ceva ... :) :D


  4. » cadou
    Nu mi se adauga in baza de date cuvintele cu diacritice.
    Am aceasta linie $dbh->exec( SET CHARACTER SET utf8 ); dar degeaba ... in baza de date...
    Ultimul mesaj » cadou
    ms, problema rezolvata :) :D :D


  5. » Stefan
    Salut, cum as putea prelua datele din optiunea selectata de un utilizator ?

    <?php 
    if (empty($_POST) === false) {...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    La tag-ul <select> se adauga un name prin care se va putea prelua valoarea din optiunea selectata acolo unde e trimis formularul.
    La...


  6. » cadou
    Marplo, de ce atunci cand incarc un fisier de sub 1 MB se incarca, cand vreau sa incarc un fisier de 3 si ceva MB nu il incarca ?
    Am un script de...
    Ultimul mesaj » cadou
    E limitat la 2M :( .... am sa incerc sa gasesc alt host care nu limiteaza acest lucru .... am nevoie sa gasesc o solutie pana pe 1 mai ....


  7. » trif
    Avatar utilizator
    Buna ziua,
    Am o problema si nu stiu cum sa o rezolv.
    Am un array multidimensional si nu stiu cum sa fac count pe o anumita ramura.
    Ex.: array...
    Ultimul mesaj » trif
    Avatar utilizator
    Multumesc pentru raspuns.
    O sa vad eu ce fac.

    Cu stima Trif


  8. » R32Alin
    am acest formular de contact in html si formularul de contact in php sendmail.php insa nu trimite mesaje.
    cand dau sa trimita spune ca asteapta dupa...
    Ultimul mesaj » R32Alin
    problema rezolvata ms mult de tot


  9. » andras
    Salut,
    Am o variabila tip data (vine ca POST din element type= date ) si are valoarea (exemplu) $v2= '2016-04-02';
    Cind vreau sa scad o zi cu...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Ai dreptate, la adaugare valoare tip sir in baza de date se adauga sirul intre ghilimele, si e bine sa fie adaugate direct in instructiunea SQL.


  10. » andras
    Salut,
    Pot modifica datele in rezultatul unui SELECT din BD inainte de a fi afisat in tabel html? Trebuie sa aplic o functie php la un cimp (valora,...
    Ultimul mesaj » andras
    Ok, este suficient pentru mine, inseamna ca array-ul din SELECT se supune regulior pentru oricare array. Multumesc!


  11. » andras
    Salut,
    Am in tabela mysql un cimp: datacrt, ex 2016-04-16. Folosesc (simplificat) SELECT EXTRACT(DAY FROM t.datacrt ) AS ziua si imi rezulta 16. Cum...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Te poti folosi de aceste functii in mysql ca sa extragi date ale unei zile din data
    DAYOFMONTH('2007-02-03') = Numarul zilei din luna (3)...


  12. » cadou
    Stau si ma tot uit ca prostu si nu inteleg unde este greseala.
    Am proiectat codul de mai jos, ceea ce vreau sa faca este asa:
    daca este preluat din...
    Ultimul mesaj » cadou
    Pana la urma i-am dat de cap

    am modificat linia
    if ($questrez == 0)
    cu
    if($getq !== $rezq )

    si restul merge bine :) asa cum vreau eu


  13. » cadou
    Salut, este posibil ca o parola criptata md5 sa fie cumva decriptata si sa fie trimisa pe email la cerere din baza de date ?
    Am un cod php de...
    Ultimul mesaj » cadou
    ok, multumesc de raspuns :) . am sa fac acest lucru


  14. » Stefan
    Salut, am urmatorul cod
    // Daca as introduce aici     exit('  '. $_POST  .'  '); imi afiseaza, de ce ?
        $con=mysqli_connect( localhost , root , ,...
    Ultimul mesaj » Stefan
    Am fost incercat mai multe variante si vazand ca nu merge niciuna am sters redirectionarea spre baneaza.php?succes si am mutat codul din ultimul if...


  15. » Stefan
    Salut, am gasit pe site acum cateva luni un script ( integrat intr-unul de login/register ) in care daca greseai parola de un numar de ori nu te mai...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Ca sa afisezi cat timp mai are, se scade timpul din baza de date din timpul curent.
    Cam asa, dupa ce se face select pt. a verifica nr. incercari:...


  16. » andras
    Salut,
    Cum fac ca in cazul unei erori in PHP sa afisez un alert in JS? Spre exemplu daca vrea sa faca upload dar n-a preluat nici un fisier, sa alte...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Acele erori care vrei sa fie afisate utilizatorului se definesc fiecare si se retin intr-o variabila. Apoi sirul cu datele din acea variabila...


  17. » mluci
    Salut marplo! Am o baza de date cu mai multe apartamente si un filtru care trebuie sa afiseze apartamentele ce se potrivesc cerintelor.Pentru a afisa...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Cu foreach() sau while() se parcurg rezultatele obtinute in urma Select-ului.
    Cu Select se obtin rezultatele dorite de la mysql, iar cu...


  18. » andras
    Salut,
    Intr-un formular (pentru Modify) vreau sa-l populez cu un grup de 5-10 (nu e numar fix) inregistrari din Select in mysql, pe elemente dispuse...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Daca vrei sa creezi elemente <input> cu datele din fiecare coloana din mai multe randuri selectate, poti face cu foreach(), ca in acest...


  19. » R32Alin
    buna seara:
    vreau sa stiu daca se poate cum se modifica un fisier din html in php
    exemplu
    incerc sa fac un site. problema ca il fac in html dar...
    Ultimul mesaj » andras
    Daca lucrezi pe local (banuiesc ca aici vrei sa-ti dezvolti programele) se instaleaza (varianta Windows) pe c:/xampp (iti sugereaza el folderul de...


  20. » andras
    Scuze ca insist cu clasa de paginare. Variabila de clasa:
    $this->pag =$_SERVER
    - imi afiseaza /cms/include/modelselect.php si aici imi cauta...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Pentru anomaliile din browsere stiu doar ca se pot depista si rezolva prin teste si experienta care reiese din ele.
    Cand am facut un script, l-am...


  21. » ionut
    Salutare!
    Am o mica problema la introducerea unor date in baza de date si de cateva zile incerc sa imi dau seama cum as putea sa fac pt a iesi asa...
    Ultimul mesaj » ionut
    A mers, ce usor era :) o sa revin daca mai am nelamuriri, multumesc


  22. » mluci
    Salut Marplo.Am o baza de date cu 2 tabele.Unul contine id-ul utilizatorului, usernamul si parola, iar al doilea tabel contine id-ul utilizatorului...
    Ultimul mesaj » mluci
    Mersi mult!Functioneaza perferct.Esti un geniu!


  23. » LOL
    Salut ! Am cumparat un script de la cineva si am dat in el peste o chestie care nu inteleg cum functioneaza.
    date( 'M j, Y',$row  ) 
    In tabelul t ,...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Functia date() primeste 2 argumente; formatul de data si optional numarul Unix Timestamp. Acest numar reprezinta numarul de secunde trecute de...


  24. » mluci
    Salut Marplo!Am o aplicatie web în Php care selectează din baza de date niște anunturi cu apartamente de vanzare.Cum pot sa afisez aceste anunturi pe...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Poti sa folosesti Clasa de Paginare de la pagina:
    E usor de folosit, gasesti explicatii si exemple in script.


  25. » andras
    Salut,
    Incerc sa integrez in aplicatie clasa paginare (class.pagination.php) care lucreaza cu clasa class.pdo_mysqli.php. Am in fisierul clasa...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    $resql e un array, nu un obiect cu functii care sa fie apelate.
    Rezultatele Select returnate de clasa pdo_mysqli pot fi parcurse ca un array,...

Permisiunile forumului

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum