refresh variabila $_SESSION fara reincarcare pagina

Discutii si intrebari legate de scripturi si functii JavaScript, jQuery si Ajax, cod JavaScript in general.
andras
Mesaje: 430

refresh variabila $_SESSION fara reincarcare pagina

Salut,

Sint nou in PHP.
Vreau sa preiau in variabila SESSION ID-ul unei linii (cimp din BD) a unui tabel HTML.
Cind dau click in oricare linie se preia id-ul in jQuery, apoi din jQuery trimit cu ajax. Raspunsul ajax il pun in fisiernou.php in variabla SESSION.
Aici intervine problema: in pagina curenta noua valoare a variabilei SESSION nu este vazuta decit dupa reload page. Cum fac sa ma folosesc de noua valoare a variabilei $_SESSION['id'] fara sa reincarc pagina curenta (care e tot un fisier php)? Am dat session_start(); dar tot nu vede. Multumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Dupa incarcarea paginii nu mai poti executa cod php in acea pagina pentru a actualiza datele din ea, decat prin Ajax, cu javascript.
Dupa ce apelezi prin Ajax fisierul php, trebuie tot in fnctia Ajax sa preiei raspunsul de la scriptul php, si in functie de acesta faci cu javascript modificarile pe care le vrei in pagina.

andras Mesaje: 430
Asta e! Mi-a trebuit doar ideea. Marplo, am invatat mult din tutorialele tale, felicitari pentru profesionalism!

Subiecte similare