PHP - MySQL - XML


  1. » kosmyntg
    Salut,am un site cu domeniu cumparat si pentru trimitere email uri mi se spune sa folosesc trimiterea cu autentificare smtp si nu am lucrat cu asa...
    Ultimul mesaj » kosmyntg
    Mersi,o sa incerc prin contul de gmail.

    - Mersi pentru idee,am reusit expedierea email-urilor cu autentificare smtp.


  2. » claUdiu
    Buna am si eu o intrebare :) . Cum as putea sa fac la search (pagina care arata rezultatele) de ex daca eu dau search si nu da nici un rezultat sa...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    E ceva destul de complicat de facut. Nu cunosc daca are vreun nume special, dar ai putea gasi ceva referinte cautand pe net algorithm search similar...


  3. » keenbr
    Salut marius...mi-am facut un site si am renuntat la lucrul cu sql deoarece nu folosesc logari si m-am axat pe lucrul cu fisiere pentru ca e mai...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Nu stiu daca am inteles bine. Dar pot spune ca ai putea folosi Array.
    Adaugi datele preluate intr-un Array, asa:
    $s[] = fread($fh,300);
    Stergi...


  4. » Danutz
    Salut! Am o mica problema , sunt incepator si vreau sa fac o pagina cu php unde sa apara toti membri inregistrati in acea pagina, si sa vada toti...
    Ultimul mesaj » Danutz
    Am scris echo $_SESSION ; si nu imi apare nimic ... nici o eroare , si in baza de date exista un utilizator , deci nu stiu care e problema , acum am...

  5. AVG 1236 1

    » trif
    Avatar utilizator
    Salut,
    am codul asta <?php
    $utilizator=mysql_real_escape_string($_GET );
    $cerereSQL = 'SELECT materii.an, materii.semestru, AVG (note.nota) FROM...
    Ultimul mesaj » trif
    Avatar utilizator
    Am reusit sa rezolv asa:
    <?php
    $utilizator=mysql_real_escape_string($_GET );
    $cerereSQL = 'SELECT materii.an, materii.semestru, AVG (note.nota)...


  6. » alig171
    am urmatorul cod:

    <?php
    $result = mysql_query( SELECT * FROM internet_shop );
    while($row=mysql_fetch_array($result))
    {
    echo '<div class=...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    In codul html de afisare a imaginii ar trebui sa adaugi si un ID cu id-ul acelui produs, de ex '... id= '. $row . ' ...'
    Iar in functia din scriptul...


  7. » Danutz
    Salut! Am o problema iar, cu scriptul de authentificare ,pana acum mergea bine .... cred ca e din cauza localhost-ului (la mine in PC - xampp) . Sa...
    Ultimul mesaj » Danutz
    Ms mult , merge :) ....


  8. » claUdiu
    Buna am si eu o prb cu acest cod:

    <?php
    $conexiune = mysql_connect($host,$user,$password) or die( a.Nu ma pot conecta la MySQL! );...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Sunt acolade puse gresit, inainte si dupa else .
    Trebuie adaugat si mysql_query($sql);
    Incearca asa:

    <?php
    $conexiune =...


  9. » trif
    Avatar utilizator
    ma codul <?php
    $utilizator=mysql_real_escape_string($_GET );
    $cerereSQL = 'SELECT materii.disciplina, note.nota, materii.an FROM `materii, note`...
    Ultimul mesaj » trif
    Avatar utilizator
    merge, multumesc mult de tot. cu stima trif alex


  10. » d_alinus2004
    Salut,

    Am un site, la care Meta title-ul este contruit cam asa: <title>{$title} - {$keywords}</title> insa as dori sa-mi ia numai...
    Ultimul mesaj » d_alinus2004
    Am incercat si nu a mers...Singura problema cred ca va fi un Meta Title prea lung ... si mie frica nu cumva sa fiu amendat de motoarele de...


  11. » julian
    Salut tuturor,
    Vreau sa imi imbunatatesc serviciile de webdesign si sa acopar si partea de development, adica sa imi codez singur designul.
    Am...
    Ultimul mesaj » julian
    Multumesc in primul rand pentru promtitudine. Mi-am pierdut toata noaptea incercand sa rezolv problema.
    Din pacate nu functioneaza nici cu $pags ,...


  12. » claUdiu
    Buna revin si eu cu o intrebare. Am un script care cauta in DB si pentru ca nu stiu sa fk paginare in url cu variabila GET am pe pagina vreo 20 de...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Poti sa pui si primul set de rezultate intr-un DIV si la Buton cod JS care sa-l ascunda.
    Vezi cum e in exemplu:

    <div id= re1 >
    Rand 1 ......


  13. » Komfort
    ]
    <?php
    $fisier='ceva.txt';
    $rand=array();
    $rand=file('ceva.txt', FILE_IGNORE_NEW_LINES | FILE_SKIP_EMPTY_LINES);
    $asa = $_REQUEST ;...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    La tine $rand e un Array si $asa e un sir. Poti sa transformi $rand in sir (cu implode() ) si dupa ce prelucrezi pe $asa il adaugi in sir, pe care-l...


  14. » claUdiu
    Buna am si eu o mica intrebare. Se poate sa creez un subdomeniu fals cu mod rewrite??? de ex am http: //www .site-meu.com/claUdiu iar cu mod rewrite...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Din ce am vazut pe net, cautand diverse lucruri, am dat si peste asa ceva. Dar fiindca nu m-a interesat (si nici acum) nu am incercat si personal nu...


  15. » Komfort
    index.php

    <?php
    echo '<form method= post action= script.php >
    <input type=text name= asa >
    <input type=submit name=submit...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Acum am inteles ce vroia, mersi claUdiu ca te-ai bagat .
    Incearca scriptul asa:

    <?php
    $asa = $_REQUEST ;
    $asa = 'Test marplo.net, search on...


  16. » Wayn3
    nu reusesc sa fac acest formular de inscriere sa ceara adresa IP si sa o adauge in baza de date :|

    <?php
    require_once('config.php');...
    Ultimul mesaj » Wayn3
    incercasem asta si inainte ... dar nu merge ! Nu-mi adauga ip-ul in db
    LE: cred ca am reusit ... multumesc


  17. » trif
    Avatar utilizator
    salut, doresc sa fac un raport care este format din un text stas + ceea ce este in bd, ca de exemplu foaia matricola a unui student. cum se poate...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Cu PHP se preia datele din Baza de Date, se aseaza /adauga intr-un cod HTML, iar la acel cod (pagina) HTML setezi dimensiuni, font, alinieri, etc.,...


  18. » Komfort
    as avea vreo posibilitate sa fac uramtoarea:D?:::
    deci scriu intro casuta de formular un text si sa para sub forma de copac sua sub forma literei B...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Teoretic, ar fi posibil, dar practic, nu stiu exact cum, la asa ceva nu am lucrat. Oricum, e ceva de munca, teste /incercari pana sa iasa ce vrei....

  19. Functii PHP 1513 8

    » nutzu123
    Salut ! Ma poate ajuta cineva cu nijte functii :D
    Am 2 functii diferite si as vrea sa le integrez pe amandoua intr-una singura.Se poate? sau poate...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Poate ar trebui:
    if(isset($_SESSION )) { // ... }
    sau
    if(isset($logged_in)) { // ... }

  20. array 1190 2

    » Komfort
    index.php

    <?php
    $totalt=count($tari);
    $nr=rand(0,$totalt);...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Ca sa pastrezi valoarea lui $nr si dupa ce a dat raspunsul in formular, si sa nu fie generat iar cand e primit nraspunsul, ar btrebui sa pui conditia...


  21. » trif
    Avatar utilizator
    salut, am codul <?php
    require_once('conectare.php');
    $data = date('m');
    $sql = SELECT anunturi FROM `anunturi` WHERE `data` REGEXP ' $data' ;...
    Ultimul mesaj » trif
    Avatar utilizator
    merge, mersi. cu stima trif alex


  22. » Wayn3
    1. as dori sa aflu cum fac sa introduca in baza de date data si ora ? adica adaug o linie un baza si odata cu linia aceea sa se adauge si data...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Cu functia time() se preia data curenta in format UNIX, si poate fi adaugata intr-o coloana data in MySQL folosind comanda:
    $sql = INSERT INTO...


  23. » claUdiu
    Buna am si eu o problema cu urmatorul cod:

    <?php
    $cuvant=$_GET ;
    if($cuvant == NULL || $cuvant == '') {echo <br>Sorry but you did not...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Da, pot fi facute mai multe cereri, interogari SQL in acelasi cod.
    Ceea ce nu stiti daca se poate, legat de php, incercati si vedeti rezultatul.


  24. » ursuletzu_nebunatic
    salut. ma poate sfatui cineva cu informatii referitoare la un script php care sa preia informatiile dintr-o coloana din tabelul bazei de date si sa o...
    Ultimul mesaj » ursuletzu_nebunatic
    multumesc pt raspuns. este exact ce am nevoie.


  25. » nutzu123
    Salut Marplo! Ma poti ajuta si pe mine cu un script generator? Adica am o pagina cu player audio si uploadez fisierele pe un alt server si as vrea in...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Nu am mai facut un astfel de script.
    In principiu depinde de codul scriptului de upload, in el trebuie adaugate modificari pentru acea schimbare....

Permisiunile forumului

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum