Discutii si Intrebari Diverse


  1. » Anghell
    Avatar utilizator
    Salut!
    A mai trecut doua saptamani de cand n-am mai trecut pe la tine.
    Eu am o problema, usoara pentru tine. Am incercat sa fac 2-3 pagini simple...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Daca vrei sa inveti dupa o carte, trebuie sa ai instalat programul din exemplele prezentate in acea carte, ca sa poti urma lectiile din ea;...


  2. » steell
    Avatar utilizator
    Salut marplo.
    Am observat ca atunci cand scriu pe google 'MarPlo.net', primul link este catre pagina index a siteului apoi se imparte ca un fel de...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Daca inainte se putea face asta in Web Master Tools ca sa arate si categorii din site in rezultatul cautarii, nu cunosc; dar acum nu se face de catre...


  3. » steell
    Avatar utilizator
    salut.
    De la ce vine numele marplo ?
    Ultimul mesaj » MarPlo
    salut
    De la nimic special, doar de la mine; initialele prenumelui si numelui.
    Site-ul a fost facut initial pt a pune pe el lucruri pe care treptat...


  4. » patricia
    As dori o recomandare pentru un site sau un manual pentru folosire Smarty , macar la nivel incepator, in limba romana.
    Multumesc.
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Buna
    Din ce am gasit, vezi aceste tutorialele video (in romana):

    - Carti in romana despre Template Smarty nu am vazut, dar poate altcineva...


  5. » SoRyN
    Are cineva un curs ceva despre cum se face o aplicatie pe facebook?
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Cred ca noile modificari sau adaugari in sistemul de creare aplicatii facebook sunt pe site-ul facebook, la sectiunea developers .
    De fapt, cred ca...


  6. » patricia
    Enunt:
    Presupunem construirea unei memorii de 256 MO . Cati biti ar fi necesari pentru a specifica o adresa de memorie?
    a)72;
    b)28;
    c)20;
    d)24;...
    Ultimul mesaj » hi_ella
    Raspunsul este 28 pentru ca:
    256 = 2 la puterea a 8-a
    1 MO = 2 la puterea 20
    iar suma puterilor este 28.

  7. Design cover 1177 1

    » Anghell
    Avatar utilizator
    Cei de la Zitec au un cover care imi place foarte mult, dar nu stiu cum sa-l fac.
    Oricum,este pe partea de design. Este ultimul lor cover (acela...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Nu am priceput despre ce design cover e vorba, fiindca nu stiu ce-i Zitec.
    E ceva facut cu Flash, sau cu HTML, CSS si JavaScript.


  8. » patricia
    Salut
    Am nevoie de recomandare: as dori numele unei carti care sa cuprinda teoria despre internet, web, lucruri elementare (url, protocoale, adrese...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Personal nu cunosc o astfel de carte pe care sa o recomand, dar cautand putin pe Internet, dupa aceste cuvinte: carte despre internet , am...


  9. » Mikell
    Caut un tutorial /script bun pentru magazin virtual de cumparaturi .
    Stie cineva un tutorial bun pentru Shopping Cart ? Să fie încercat și să...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Nu ma pricep la site-uri Magazin Online de Cumparaturi.
    Din ce am vazut pe internet, majoritatea folosesc:
    1. Magneto (URL:...


  10. » steell
    Avatar utilizator
    salut marplo.
    Am inscris siteul in diferite directoare si am vazut ca langa descriere apare si o imagine a siteului.
    Imaginea siteului este la...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Daca imaginea aceea nu e creata de tine, ne e pe site-ul /serverul tau, nu ai cum sa o modifici /actualizezi.
    Probabil pe acel site le...


  11. » Komfort
    Exista vreo modalitate: daca imi trimite cineva un mail pe yahoo, sa ma anunte pe site-ul meu?
    Daca da, cum ar fi posibil?
    Multumesc.
    Ultimul mesaj » AndreyIstetul
    Buna. Hmmm, nu e asa usor. Ar trebui un script care sa se autentifice la serverul imap al yahoo-ului si sa vada/verifice cumva daca sunt mail-uri...


  12. » patricia
    Ce program pt FTP imi recomandati ca incepator, de unde pot sa-l descarc si cum il setez?
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Personal folosesc Browser-ul Mozilla Firefox cu addon-ul pt FTP: FireFTP , se gaseste la adresa, URL:...


  13. » lauma
    Salut,

    Trebuie sa fac o aplicatie back-office pentru gestiunea mai multor birouri care sunt separate din punct de vedere geografic. Ma poate...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Nu cunosc Java, dar cred ca e bine sa folosesti tehnologia la care te pricepi cel mai bine.
    Poate cineva cu experienta in aplicatii...


  14. » steell
    Avatar utilizator
    Salut marplo.
    Siteul asta seamana cu al tau. De ce?
    Care a fost primul?
    Trebuie sa ceri cumva permisiunea autorului de la coursesweb.net pentru...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    La intrebarea: De ce coursesweb.net seamana cu acest site (MarPlo.net)? , raspunsul e acesta:
    - Deoarece amandoua sunt facute de aceeasi...


  15. » evident
    Avatar utilizator
    Salut,
    Acum o saptamana am dat drumu la un site de anunturi. Pana acum s-au adaugat doar 2 anunturi pe el iar restu sunt bagate de fratemiu si mai...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Cred ca motivul de ce vizitatorii nu adauga anunturi e acela ca se cere inregistrare.
    Site-ul e prea nou, necunoscut in domeniul site-urilor...


  16. » HbK2310
    Am cautat pe site, dar nu am gasit.
    Exista scripturi free pentru adaugare anunturi? gen 4tuning.
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Incearca CMS-ul OSClass, URL: osclass.org/ .
    Sau vezi in rezultatele date de cautare pe Google: script gratis anunturi .


  17. » iftenie
    Buna,
    ma puteti ajuta si pe mine cu ceva va rog?...
    am creat un forum cu phpBB.Dar nu stiu cum sa ii fac legatura cu baza de date..cand l-am...
    Ultimul mesaj » iftenie
    multumesc..se pare ca asta era problema... :D


  18. » iftenie
    As dorii sa imi spuneti daca exita vre-un script ca un player de mp3.Care are o lista cu melodiile incarcate pe site de und ele poti da play.Sau ceva...
    Ultimul mesaj » iftenie
    Pentru mp3 am gasit scriptul acesta: Yahoo! WebPlayer , este usor de implementat si are un design foarte frumos.

  19. server mail 1439 3

    » steell
    Avatar utilizator
    salut.
    vreau sa pot trimite email din pagina php dar nu stiu cum stau lucrurile am inteles ca am nevoie de un server de mail.
    cum il fac? sau de...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Nu stiu care e problema, cunosc putin acel script.
    Din ce am gasit pe net, cautand phpmailer Eroare: The following From address failed se pare ca...


  20. » Mezuky
    Salut. Am un site, host si domeniu platit si folosesc scriptul wordpress. Azi acesta a fost spart, avea un redirect catre un alt site. Redirectul era...
    Ultimul mesaj » MelecaCristian
    am patit si eu asa am salvat lista de pluing-uri si am reinstalat platforma wordpress fisierul sa raspandit in alte fisiere din site daca continua sa...


  21. » steell
    Avatar utilizator
    salut. vreau ca pentru siteul pe care il fac sa creez si un contract ce ca cuprinde anumite conditii pe care utilizatorii siteului sa le respecte....
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Din ce stiu, un contract se legalizeaza la notariat.
    Un contract al unui site, nelegalizat cu notar, nu are valoare juridica, chiar daca ar...


  22. » xxdonxx
    Salut, am o rugaminte. Cine poate sa-mi dea cateva sfaturi, vreau sa fac un website gen animaledevanzare(dot)ro sau vanzari-auto(dot)ro .
    De la ce...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Pentru adaugare comentarii se poate folosi: Script Comentarii cu Paginare .
    Daca vrei si alte lucruri, poti incerca sa cauti si singur pe net (...


  23. » steell
    Avatar utilizator
    salut.
    1. cum se protejeaza siteul pentru drepturile de autor? unde trebuie inregistrat? trebuie platit ceva?
    Am cautat pe google despre protejare...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Din partea mea nu e un scop precis, m-am luat si eu dupa altii, apoi l-am pastrat asa crezand ca da valoare la rangul site-ului. Dar e o negandire...


  24. » k33y
    Salut,
    Doresc sa realizez un site si as vrea sa stiu daca vrea cineva sa lucreze alaturi de mine.Site-ul probabil va fi un site de socializare dar...
    Ultimul mesaj » k33y
    Trimite pe privat id-ul tau si iti dau alte detalii pe mess.


  25. » Alex
    Salut. Am vazut ca e un topic cu Diverse asa ca as vrea sa te interb ceva. Ai cunostinte legate de Drepturile de Autor?
    Pe site`ul pe care doresc sa...
    Ultimul mesaj » Bizzar
    Mda, asa este cum spune MarPlo. Chiar sa luam ca exemplu filmele, serialele de la TV, si ele au semnat un act, au incheiat un contract prin care se...

Permisiunile forumului

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum