JavaScript - jQuery - Ajax


  1. » andras
    Salut,
    In HTML am ceva de genul (simplificat):
    <td class= pnfc  ><?php echo $rand ;?> >  ...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Functia match() returneaza un array cu valorile gasite, dupa cum e tiparul RegExp; sau null daca nu gaseste.
    In codul de sus mai corect e asa ca sa...


  2. » ionatan
    Avatar utilizator
    Salut,
    tot incerc si nu pot sa preiau intr/o variabila adresa paginii de ex valoarea variabilei sa fie siteulmeu.us/#_=_
    Deci vreau sa fac, daca...
    Ultimul mesaj » ionatan
    Avatar utilizator
    Deci ca sa inteleg, (in cazul meu)
    PHP se executa pe server inainte sa apara in browser (corect) apoi javascript face redirectionarea:...


  3. » andras
    Salut,
    Vreau sa fac un fel de tooltip pe un <input type= text > care contine o data calendaristica. Avind data afisata in input, vreau sa fac...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Adaugi tabelul html in acel Div dupa cum stii.
    Din php, daca pagina e creata cu php, ori cu o functie Ajax, adaugata dupa Div-ul pentru tabel.


  4. » cadou
    Acest script vreau sa il folosesc pe facebook pentru a sterge pe toti deodata dintr-un grup creat de mine, pentru a sterge definitiv acel grup...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Vezi daca te ajuta scriptul de la:

    - Sau cauta pe net: facebook delete all members from group .


  5. » cadou
    Deci am un mic script conceput de mine care vreau sa sterg anumite lucruri.
    codul este ceva de genul
    var inputs =...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    In acel cod nu e nici o instructiune care sa faca mesaj de confirmare.
    O fi de la browser cand se aplica automat click(), ca un fel de...


  6. » ionatan
    Avatar utilizator
    Am o problema cu ajax.
    $(function() {
    $( .delete ).click(function() {
    $('#load').fadeIn();
    var commentContainer = $(this).parent();
    var id =...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Mai multe perechi nume=valoare in sirul din functia Ajax se adauga separate prin caracterul & , adica: num1=val_1&num2=val_2&... ....


  7. » andras
    Salut,
    Intrbare mai generala: pot folosi mai multe versiuni de JQuery in aceeasi pagina? Inca n-am facut curatenie in pagina dar partea asta cam...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Indicat e sa folosesti ultima versiune, cea mai noua.
    In plus, ca sa stii: jquery-1.11.1.min.js si jquery-1.11.1.js sunt aceeasi versiune,...


  8. » tycyssg
    Salut !

    Mai demult am luat de pe site de aici scriptul de mai jos pentru validare input forms.

    Acum a trebuit sa-l folosesc dar mi-am dat seama...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Am modificat variabilele regx_chr si regx_mail .
    Uite un exemplu care functioneaza cu acele formule RegExp si il poti testa direct aici:
    <input...


  9. » andras
    Salut,
    Am checkbox-uri intr-o tabela html (nu sunt in <form>). Vreau ca la actionarea unui buton sa le identific pe cele bifate si sa le duc...
    Ultimul mesaj » andras
    Am rezolvat-o pana la urma. Am disecat fiecare cuvint din cod si era o neconcordanta intre indici (i, ix, i2) foarte greu de observat. Am trimis prin...


  10. » andras
    Salut,
    Ceva nu inteleg: in instructiunea:
    drop: function( event, ui ) {
    $('tbody#sortThis').trigger('sortupdate');...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Din ce am inteles din documentatia de la jQuery despre trigger (pagina: ), trigger() se foloseste pentru a declansa executia unui eveniment...


  11. » Ashu
    Salut...am o problema in legatura cu cookie-urile..
    Am urmatorul cod JS:
    function setcookie() {
    var l_user = document.f_chat.us_chat.value;
    var...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Tutorialele de pe site nu sunt chiar pentru un studiu complet. Au vreo 3 ani vechime si de atunci au aparut elemente noi, si nu ma ocup sa tin pasul...


  12. » andras
    Salut!
    Am o rugaminte: am 2 tabele html in pagina curenta (stinga dreapta) cu date incarcate din BD. Cum mut o inregistrare din tabel stinga in...
    Ultimul mesaj » andras
    Va urez Sarbatori fericite !

    Intrebare: de ce linia din tabel html pe care vreau s-o mut (cu drag-drop) nu este vizibila in <div>-ul sursa,...


  13. » adrian_ady
    Salut,
    stie cineva cum se face corect optiunea (preferinta utilizatorului) de afisare a site-ului in doua teme distincte; sa zicem versiunea1=...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Datele salvate in browser in localStorage nu pot fi preluate in php.
    Mai simplu ar fi sa adaugi imaginile ca background in fisierele css, cu...


  14. » andras
    Intrebare: de ce nu merge in javascript cind vreau sa pun o iconita in prima coloana dintr-un tabel html?
    Am pus (simplificat) dar nu merge. Am...
    Ultimul mesaj » andras
    Asa merge. MarPlo, am terminat aplicatia, ajutorul tau a fost de nepretuit.
    Mai am o singura problema, n-am reusit partea cu tab-urile alese de...


  15. » andras
    Salut,
    Problema simpla: am un tabel html (tabelul are n coloane) iar in coloana 1 am pus o iconita de Edit pentru fiecare linie. Vreau ca la click...
    Ultimul mesaj » andras
    Mai simplu nici ca se poate! Merge brici! Salut!


  16. » andras
    Salut,
    Cum salvez datele dintr-un tabel html (sa zicem ca are 10 linii si 5 coloane) in baza de date folosind PHP (si js sau jQuery)?
    Tabelul l-am...
    Ultimul mesaj » andras
    Am incercat cu hidden dar n-am reusit pentru ca nu stiu sa pun din jQuery in hidden. Nu-i nimic, mai sap, poate reusesc.

    Edit:
    - Am rezolvat-o...


  17. » cadou
    Deci am o multime de draci , nu imi trimite emailul, cu scriptul de pe site il trimite, dar cu cel facut de mine NU !
    Care e grreseala ? l-am...
    Ultimul mesaj » cadou
    Revin cu noutati. am modificat aici linia asta de cod, altfel nu imi mergea.
    In loc de
    if (mail($to, $subiect, $body, $email))
    in...


  18. » andras
    Am facut o functie ajax() cu jQuery ca mai jos.
    problema e ca merge doar in fisierul ajax.php, imi salveaza in variabila SESSION, dar la succes: nu...
    Ultimul mesaj » andras
    Multumesc, MarPlo! Am reusit sa fac sa apara exact cum doresc. Trec la etapa urmatoare. Stii de ce ma bucur? Am depus o imensa munca de documentare,...


  19. » trif
    Avatar utilizator
    Buna seara,
    Sa explic.
    Am doua fisiere index.php si select.php.
    In index se gaseste jquery care preia din select.php SELECT-ul din baza de date si...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    E nevoie doar de un formular cu GET in index.php:
    <form action= index.php method= get >
    <input type= text name= m /><br/>...


  20. » cadou
    Am nevoie de un cod de incarcare imagine pe site dar sa apara cat la % sa incarcat in fiecare moment.
    Ultimul mesaj » cadou
    Crede-ma ca am complicat fisierul de inregistrare pe site ca are o gramada de linii de cod, o sa incerc sa explic:...


  21. » andras
    Salut,

    Sint nou in PHP.
    Vreau sa preiau in variabila SESSION ID-ul unei linii (cimp din BD) a unui tabel HTML.
    Cind dau click in oricare linie...
    Ultimul mesaj » andras
    Asta e! Mi-a trebuit doar ideea. Marplo, am invatat mult din tutorialele tale, felicitari pentru profesionalism!


  22. » cadou
    Deci am cateva campuri :
    Utilizator:<br><input type= text name= nume id= nume maxlength= 12 >
    <br>Parola:<br><input type=...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Daca nu merge cum faci, incearca sa folosesti functia checkName() de la pagina data in raspunsul anterior.
    Testeaza exemplu din acea pagina, vezi...


  23. » dim
    Salut as dori sa stiu daca se poate crea un background personalizat care sa se schimbe automat in functie de data sau de ora la care se intra pe site...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    1. Acel mesaj in Internet Explorer are legatura cu configuratia browser-ului, dar nu cunosc cum se poate anula.
    2. Incearca if(month == 11...


  24. » General
    Buna
    Am facut ca atunci cind intri pe site automat sa aparat o fereastra in care sunt indicate niste linkuri si vreau ca atunci cind apas pe un...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Incearca asa:
    <script>
    var links_pop = document.getElementById('popup').querySelectorAll('a');
    var nr_links_pop = links_pop.length;...


  25. » evident
    Avatar utilizator
    Salut,
    Am 3 imagini intr-o pagina , fiecare cu cate un link catre pag1.php, pag2.php, pag3.php.
    Se poate ca atunci cand apas de la tastatura pe...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Se poate daca stii JavaScript. Folosesti evenimentul onkeydown la acele link-uri, preiei codul butonului apasat. iar in functie de acel cod deschizi...

Permisiunile forumului

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum