JavaScript - jQuery - Ajax


  1. » andras
    Salut,
    Exista o posibilitate sa trasez o sageata din punctul A in punctul B pe o suprafata? Spre exemplu cu tasta CTRL apasata (sau alta tasta) dau...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Vezi script-ul de la pagina:

    - deseneaza sageti marcatoare in element Canvas, intre coordonatele clic-ului. Are si optiune de a salva continutul...


  2. » andras
    Salut,
    Datepicker nu functioneaza pentru ca formularul care contine <input type= date > este in clasa class.AddTurneu.php, iar aceasta clasa...
    Ultimul mesaj » andras
    Am reusit, multumesc. Nu stiam exact cind se aplica functia datepicker, dar dupa ce mi-ai explicat a fost simplu. Am pus in ajax la success: codul...


  3. » General
    Bună, incarc niste comentarii din json si incerc sa fac si un random
    function buildCom(id) {
    $.getJSON( json/comment.json , function(data) {
    var...
    Ultimul mesaj » General
    da, ai dreptate, multumesc mult!


  4. » andras
    Salut,
    Am un <div id= diagrama > cu display: none; iar in momentul cind (cu un buton) il fac display: block; se adauga un element cu id=...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Daca vrei sa-i schimbi id-ul dupa ce il pui in Div, poti face asa:
    document.getElementById('diagrama').appendChild(canvas); //pune #boardnou in...


  5. » andras
    Salut,
    Am un buton care deschide un <div> cu poze dintr-un anumit folder, incarcate cu Ajax (cu scopul afisarii lor ulterioare in lightbox)....
    Ultimul mesaj » andras
    Multumesc, functioneaza. Am si pus pe server impreuna cu noua varianta de MPGal.


  6. » adrian_ady
    Salut,
    am un popup cu fancybox care se afiseaza dupa 2 secunde si un cookie care se seteaza dupa 3 secunde pentru a preveni ulterioare afisari si nu...
    Ultimul mesaj » adrian_ady
    De data asta am facut-o lata! Cookie Control functiona in fundal, eu uitasem ca este activat deci va dati seama unde era necazul... Cer scuze lui...


  7. » andras
    Salut,
    Am o pagina in care se creaza o tabla de sah cu ChessBoard JS, cu functia aceasta (simplificat):
    <script type= text/javascript >...
    Ultimul mesaj » andras
    Intr-adevar, functioneaza. Asta era, nu stiam cum sa eliberez din memorie variabila #board. Am mai intilnit astfel de situatii, acum e clar cum...


  8. » andras
    Salut,
    am in pagina o functie in JS (simplificat):
    <script type= text/javascript >
    function afiseazasetare(){ // afiseaza tabla pentru setare...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut,
    Asa cum ai codul, la clic pe butonul #okBtn nu se modifica nimic la variabila board, ci se executa ce e in functia punefen(), unde doar preia...


  9. » andras
    Salut,
    Vreau sa verific codul cu Inspect element in Opera si am pus citeva instructiuni console.log (ex. console.log( Start mutare: );). Imi da...
    Ultimul mesaj » andras
    Ai dreptate, cred ca si eu o sa ma reorientez pe ajax cu javascript. Multumesc.


  10. » General
    Buna, am urmatoarea functie:
    function LoadContent() {
    var items = $( .accordion__items );
    items.on( click ,function(e){
    e.preventDefault();...
    Ultimul mesaj » General
    din pacate nici asta nu merge.
    E din cauza ca in acesta ajax request se face response la toata pagina, dar trebuie sa primesc numai contentul, se...


  11. » General
    In codul asta este o problema, cind fac click pe elementul dat $('#products > li > a') se adauga stilurile css de mai sus, dar cind deja fac...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Incearca si acest cod, retine si imaginea separat. Daca nu merge, nu stiu care-i problema.
    var prev_elm =0;
    var prev_img =0;
    $('#products > li...


  12. » General
    Stiu ca cind ai o singura variabila, de exemplu:
    (function() {
    var test = $('.home');

    $(this).appendTo('.class');
    })();
    in asa situatie this e...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut,
    Sintaxa this se refera la un obiect. De exemplu, in cazul unui eveniment click pe un element din pagina, this contine o referinta la...


  13. » andras
    Salut,
    Cum inchid automat window.open? window.open functioneaza, dar vreau sa se inchida automat dupa 3 secunde. Am incercat dar nu functioneaza:...
    Ultimul mesaj » andras
    Acest cod (prima varianta) imi functioneaza acum si mie. Nu stiu cum de nu a mers in varianta mea initiala dar nu mai conteaza. Multumesc!


  14. » andras
    Salut,
    Am pus in pagina o instanta CKEditor + buton si vreau ca la onclick buton sa deschid un folder cu imagini aflat pe server (imaginile au fost...
    Ultimul mesaj » andras
    Am facut separat pentru ca si aici am integrat lightbox-ul (class= mpgal ) ceea ce permite vizualizarea imaginii inaintea inserarii ei in ckeditor.


  15. » andras
    Salut,
    am urmatoarea instructiune in HTML cu JS care functioneaza corect (simplificat):
    <th><input type= checkbox id= cec' onchange= if...
    Ultimul mesaj » andras
    Am adoptat ultima varianta si functioneaza foarte corect. Multumesc!


  16. » adrian_ady
    Salut,
    am un script pentru accept cookies. Js-ul minificat contine si css-ul. Imi este greu sa fac anumite schimbari(culoare, font, etc.) datorita...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Am sters acea postare; am incercat sa ajut cu ce am stiut, mai mult nu ma bag in acel script.


  17. » andras
    Salut,
    Am urmatoarea secventa in html (simplificat):
    <?php
    include('tpl/baner.php'); 
    include('meniuorizontal.php');
    ?>
    <div id= poze...
    Ultimul mesaj » andras
    Intre timp am realizat ca lightbox-ul (clasa fotorama) din fisierul lightbox.php deschide o fereastra modala peste continutul paginii, deci restul...


  18. » ionatan
    Avatar utilizator
    Cand dau clic pentru editare, in textarea imi apare si tagurile <br> dar in baza de date nu se vad, defapt este \n .
    Cum fac sa nu se mai vada...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Am gresit ordinea, trebuia replace() dupa preluarea continutului html.
    var descriere = $(tds ).html().replace(/\<br *\>/ig, '\n');
    - Dar e...


  19. » royal27
    Salut
    Am un script care posteaza instantaneu dar nu face afisarea instantanee ca la un chat (cu refresh), problema e ca campul de postare si codul...
    Ultimul mesaj » royal27
    scuze de intarziere dar in seara asta am reusit sa refac scriptul care mi-ai dat tu...nu am avut timp pana acum,merge perfect,mersi mult pentru...


  20. » andras
    Salut,
    O problema simpla (cred) dar nu-i dau de capat: am un meniu orizontal si fiecare optiune din meniu trimite la alt fisier PHP (href). Dar...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Ajax e doar o apelare din JavaScript pe server, si primeste raspunsul de la scriptul de pe server, care poate fi cu sau fara baza de date.
    Uite la...


  21. » andras
    Salut,
    In prezent ma documentez pe partea de clase in JS si mi se pare interesanta urmatoarea forma (exemplu generic):
    namespace.buttonbar.Clasamea...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Ca opinie personala, depinde ce vrei sa faci.
    Daca vrei sa faci un proiect de viitor, pe care in timp sa il dezvolti, de exemplu un joc, sau un CMS...


  22. » andras
    Folosesc functia ajaxSend() de la pagina: , merge super pana la un punct cind in php nu recunoaste $_POST sau $_REQUEST. Simplificat:
    html:...
    Ultimul mesaj » andras
    Asta era, acum merge pe tot lantul pana la capat. Multumesc mult!


  23. » andras
    Salut,
    Am o pagina (fisier.php) pagina pe care o incarc cu o functie ajax(). Pe pagina am un buton care salveaza in baza de date. Dupa salvare cum...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Ideea ar fi asa:
    1. In pagina se adauga tabelul html intr-un <div> cu un ID:
    <div id= table_1...


  24. » andras
    Salut,
    Vreau sa incep o noua aplicatie si doresc s-o fac in ajax pentru a evita reincarcarile de pagina care sunt deranjante cind sunt multe.
    Care...
    Ultimul mesaj » andras
    MarPlo, am adoptat functia ta si merge super cu ajax! Am renuntat la reincarcarile de pagina si aplicatia incepe sa arate ca o aplicatie...


  25. » Felicia2015
    Buna,
    As dori un pic de ajutor la un cod javascript pentru scaderea a doua numere puse unul sub altul .De exemplu:
    34567-
    15678
    =====
    18889
    Daca...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Cred ca JavaScript nu are probleme cu imprumutul la scadere numere; adaugi numerele in 2 variabile, le scazi si afisezi rezultatul.
    Uite un...

Permisiunile forumului

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum