Discutii si Intrebari Diverse

1. » legendary
    Se pare ca problema persista, nici Xampp nu functioneaza.
    Dupa mai multe incercari am observat ca este din vina Apache . Nu stiu daca are legatura...
    Ultimul mesaj » legendary
    Portul 80 este inchis. O sa incerc sa inchid ZoneAlarm sa vad daca se schimba ceva.
    EDIT: Nici o schimbare daca inchid ZoneAlarm...

2. » patricia
    Nu inteleg exact ce face fisierul index.php in CodeIgniter. Stiu doar ca e fisierul principal al frame-work-ului.
    Cand scrii in browser:...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Nu ma pricep la CodeIgnter, experienta zero.
    Inxcearca sa intrebi despre problemele legate de CodeIgnter pe forumul: phpromania.net (este si pentru...

3. Ce e URN 791 1

» patricia
    stiu ca un URI = URL + URN
    URL-ul e ceva de forma:
    , etc
    Adica locatia, numele,si o terminatie care arata tipul de proprietar.
    Dar daca avem o...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Conform definitiei de pe Wikipedia, la pagina:
    en.wikipedia.org/wiki/Uniform_resource_name
    URN e acronimul de la Uniform Resource Name (Nume de...

4. » legendary
    Ma tot stresez cu o problema simpla, dar care poate da batai de cap daca nu aleg bine.
    Vreau sa creez un site unde sa postez diferite programe...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Nu e neaparat nevoie sa folosesti clase. Dar acestea simplifica structura si logica de organizare a script-ului, ofera avantaje pe care le vei...

5. » patricia
    De ce am nevoie ca imi instalez CodeIgniter? E suficient wampserver cu php varianta 5+, sau am nevoie de ceva special anume inainte de a incerca sa...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    In pagina de la adresa: github.com/EllisLab/CodeIgniter/
    E specificat la cerinte de sistem doar: PHP version 5.2.4 or newer .
    Functioneaza...

6. » alexinio3d
    Care imi da si mie un lgsl_protocol.php bun care sa citeasca orice server de counter strike.
    Nu ma trimiteti sa scot lgsl de pe siteul lor original,...
    Ultimul mesaj » steell
    Intreaba pe forumul siteului acesta:
    tutorialecstrike.com/
    S-ar putea ca ei sa stie la cate tutoriale si alte lucruri despre cs au pe site.

7. Cont Adobe 869 2

» Anghell
    Salut
    In data de 31 octombrie 20112 Adobe Romania a tinut o mica sedinta de doua ore, in care am fost si eu.
    Evident, s-a vorbit de HTML & CSS,...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Cred ca pe site-ul de la Adobe ar trebui sa scrie daca sunt ceva beneficii la cei cu un cont inregistrat.
    Sau poate fi doar cele standard: postare...

8. » patricia
    Cineva mi-a trimis o imagine pe messenger, dar nu am salvat-o in calculator. Am incercat sa revad conversatiile recente, dar fisierul cu imaginea nu...
    Ultimul mesaj » steell
    Nu cred ca poti s-o mai gasesti din moment ce nu ai salvat-o. Si nici daca o salvai, nu cred ca mai ramane in istoric cum raman mesajele.
    Cata...

9. » steell
    salut
    Mi-am facut un script pentru trafic. Functioneaza perfect, l-am testat insa vad deodata ca intra un ip necunoscut pe site, apoi altul apoi...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Cred ca acele IP-uri sunt de bot care inregistreaza /indexeaza pagini.
    Explicatia ar fi ca sunt instiintati direct din browser, sau alt program...

10. » patricia
    Are sens sa configurez fillezila pentru localhost, daca da cum fac?
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Nu vad nici un sens in a configura FTP pe localhost; nici nu inteleg ce rost ar avea, sau pentru ce.

11. » patricia
    Imi cer scuze pentru intrebarile tampite pe care o sa le pun ,dar daca vreau sa aflu trebuie sa intreb.
    Doresc sa imi cumpar un laptop , nu am mai...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Buna
    Folosesc de 3 ani un laptop marca emachines , fara nici o problema, si sunt multumit de el.
    In partea din fata, in lateral pe margine e un...

12. » patricia
    Am incercat sa instalez Microsoft sql Server 2005 Express Edition, dar nu reusesc. La ultima etapa la Setup progress-sql server database service imi...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Buna
    Nu am lucrat cu Microsoft SQL Server, si nu stiu exact rezolvarea la aceasta problema. Dar pe internet am vazut ca mai sunt persoane care au...

13. » evident
    Am mai multe intrebari despre framework.

1. Ce este un framework?
    2. Cum folosesc un framework?
    3. La ce ma ajuta un framework?
    4. De ce toate...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Sunt mai multe framework-uri pentru PHP, de exemplu, cei mai folositi sunt: Yii, CodeIgniter, CakePHP, Zend, Sympfony .
    Fiecare are modul lui de...

14. » steell
    Salut
    Tu ce program FTP folosesti?
    Am vzt ca pe fastweb poti folosi doar filezilla si core ftp (pentru windows). Din cate am gasit pe net filezilla...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Despre Filezilla am citit ca are ceva probleme de securitate.
    Folosesc Browser-ul Mozilla Firefox cu addon-ul pt FTP: FireFTP. Vezi raspunsul...

15. » Anghell
    Salut!
    A mai trecut doua saptamani de cand n-am mai trecut pe la tine.
    Eu am o problema, usoara pentru tine. Am incercat sa fac 2-3 pagini simple...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Daca vrei sa inveti dupa o carte, trebuie sa ai instalat programul din exemplele prezentate in acea carte, ca sa poti urma lectiile din ea;...

16. » steell
    Salut marplo.
    Am observat ca atunci cand scriu pe google 'MarPlo.net', primul link este catre pagina index a siteului apoi se imparte ca un fel de...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Daca inainte se putea face asta in Web Master Tools ca sa arate si categorii din site in rezultatul cautarii, nu cunosc; dar acum nu se face de catre...

17. » steell
    salut.
    De la ce vine numele marplo ?
    Ultimul mesaj » MarPlo
    salut
    De la nimic special, doar de la mine; initialele prenumelui si numelui.
    Site-ul a fost facut initial pt a pune pe el lucruri pe care treptat...

18. » patricia
    As dori o recomandare pentru un site sau un manual pentru folosire Smarty , macar la nivel incepator, in limba romana.
    Multumesc.
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Buna
    Din ce am gasit, vezi aceste tutorialele video (in romana):

- Carti in romana despre Template Smarty nu am vazut, dar poate altcineva...

19. » SoRyN
    Are cineva un curs ceva despre cum se face o aplicatie pe facebook?
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Cred ca noile modificari sau adaugari in sistemul de creare aplicatii facebook sunt pe site-ul facebook, la sectiunea developers .
    De fapt, cred ca...

20. » patricia
    Enunt:
    Presupunem construirea unei memorii de 256 MO . Cati biti ar fi necesari pentru a specifica o adresa de memorie?
    a)72;
    b)28;
    c)20;
    d)24;...
    Ultimul mesaj » hi_ella
    Raspunsul este 28 pentru ca:
    256 = 2 la puterea a 8-a
    1 MO = 2 la puterea 20
    iar suma puterilor este 28.

21. Design cover 699 1

» Anghell
    Cei de la Zitec au un cover care imi place foarte mult, dar nu stiu cum sa-l fac.
    Oricum,este pe partea de design. Este ultimul lor cover (acela...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Nu am priceput despre ce design cover e vorba, fiindca nu stiu ce-i Zitec.
    E ceva facut cu Flash, sau cu HTML, CSS si JavaScript.

22. » patricia
    Salut
    Am nevoie de recomandare: as dori numele unei carti care sa cuprinda teoria despre internet, web, lucruri elementare (url, protocoale, adrese...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Personal nu cunosc o astfel de carte pe care sa o recomand, dar cautand putin pe Internet, dupa aceste cuvinte: carte despre internet , am...

23. » Mikell
    Caut un tutorial /script bun pentru magazin virtual de cumparaturi .
    Stie cineva un tutorial bun pentru Shopping Cart ? Să fie încercat și să...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Nu ma pricep la site-uri Magazin Online de Cumparaturi.
    Din ce am vazut pe internet, majoritatea folosesc:
    1. Magneto (URL:...

24. » steell
    salut marplo.
    Am inscris siteul in diferite directoare si am vazut ca langa descriere apare si o imagine a siteului.
    Imaginea siteului este la...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Daca imaginea aceea nu e creata de tine, ne e pe site-ul /serverul tau, nu ai cum sa o modifici /actualizezi.
    Probabil pe acel site le...

25. » Komfort
    Exista vreo modalitate: daca imi trimite cineva un mail pe yahoo, sa ma anunte pe site-ul meu?
    Daca da, cum ar fi posibil?
    Multumesc.
    Ultimul mesaj » AndreyIstetul
    Buna. Hmmm, nu e asa usor. Ar trebui un script care sa se autentifice la serverul imap al yahoo-ului si sa vada/verifice cumva daca sunt mail-uri...